Kitap Analizleri

Yeşilin Kızı Anne Akıllı ve Sevimli Bir Kızın Bir Çiftlikteki Macerası

Yeşilin Kızı Anne sımsıcak bir roman. Ben okurken keyif aldım. Bazı yerlerde kitap ağırlaşsa da güzel bir konusu var. Romanın ana karakteri “Anne” çok sevimli bir kız.

Sanki büyümüşte küçülmüş bu kızı ve onun hikayesini seveceksiniz. Bu sevimli kızı tanımak ve onunla yolculuk yapmak size de iyi gelecek. Ayrıca beklemedikleri bir sürprizle karşılaşan kardeşlerin zorlanmalarına rağmen onu hayatlarına kabul etmeleri ise onun için ayrı bir şans. Okurken kesinlikle seveceğinizi düşündüğüm kitaplardan bir tanesi. Bu güzel kitabın çok kısa şekilde verilen arka kapak yazısını sizlerle paylaşıp yazarını tanıyalım ve kitabımızın tanıtımına geçelim.

Kitabın arka kapak yazısı

Kitabın arka kapak yazısı çok kısa. Ben yine de fikir vermesi bakımından buraya eklemek istedim.
“Anne” hayat dolu, neşeli, azimli, sevecen, anlatacak çok fazla şeyi olan, çok tatlı bir çocuk karakter.

Aslında hepimizin “Anne”den öğreneceği o kadar çok şey var ki, başucunda tutup her umutsuzluğa kapıldığında, bir şeyleri yapamayacağını düşündüğünde, mutsuz hissettiğinde açıp okumalık bir kitap.

Lucy Maud Montgomery  kimdir?

30 Kasım 1874 yılında Kanada’da dünyaya gelen L. M. Montgomery, 24 Nisan 1942 yılında vefat etmiştir. Annesi daha o iki yaşına girmeden tüberkülozdan vefat etmiştir. Babası onu büyükannesine emanet etti başka şehirde yaşamaya başladı. Bu yüzden çocukluğu yalnızlık ve hayalinde yarattığı arkadaşlarla geçti.

Eğitimini tamamladıktan sonra babası ve üvey annesi ile yaşamak için onların yanına yerleşti. Bundan sonra şiirleri yayınlanmaya başladı. Bunun üzerine düzenli yazmaya başladı.

Yeşilin kızı anne romanı ile beklenmedik bir başarı yakalamıştır. Kitabın ana karakteri olan Anne yetim bir kızdır. Yazarı meşhur eden bu kitabın kahramanı yıllardır sevilen bir roman kahramanı olmuştur. L. M. Montgomery Britanya İmparatorluğu nişanı almıştır. 

Yeşilin Kızı Anne konusu ve özeti

Yeşilin kızı Anne benim okumaktan keyif aldığım kitaplardan biri oldu. İnsanı yormayan bir anlatımı var. Yukarıda da belirttiğim gibi kitap bazı bölümlerde durgunlaşıyor. Eğer buna takılmazsanız bu kitabın çok güzel bir kurgusu var.

Şimdi bu güzel kitabı tanıtmaya ve özetini çıkarmaya çalışalım.
Green Gables’de güzel bir çiftlikte beraber yaşayan iki kardeş olan Marilla ve Matthew kendilerine bahçe işlerinde yardım etmek üzere bir erkek çocuk evlatlık edinmek isterler.
Bunun için hemen girişimde bulunurlar ve köylerinde yaşayan bir komşularından ricada bulunurlar. Ancak hiç ummadıkları bir şeyle karşılaşırlar.

Ortada bir yanlış anlaşılma olmuştur ve erkek çocuk yerine kız çocuğu gelmiştir. Marilla çiftliklerine gönderilen bu kız çocuğunun geri gönderilmesini ister ancak Matthew bu kızın kendileri ile çiftlikte beraber yaşamasını istemektedir. Matthew’in isteği ağır basar ve 9 yaşındaki bu güzel kız onlarla çiftlikte yaşamaya başlar.

Bu sevimli çocuğun adı Anne Shirley’dir. Masmavi gözleri, kızıla çalan turuncu saçları ve çilli yüzü ile çok sevimli bir kızdır. Bu sevimli kızın en belirgin özelliği çok konuşmasıdır. Marilla bu sevimli kızı ilk zamanları sevmez ama zamanla alışır. Matthew için ise durum farklıdır. Başından beri bu güzel kızı sevmiş ve onu kendine hep yakın hissetmiştir. Köylülerde ilk zamanları bu güzel kızı sevmeseler de konuşması, tavırları ve hareketleri ile  Anne’yi benimsemişler ve çok sevmişlerdir.

Anne çiftlikte yaşadığı yeni ailesini çok sevmiş ve burada çok mutludur. Daha önce böyle bir duyguyu tatmayan Anne bu duruma çok şükreder. Bir de komşu çiftlikten Diana ile arkadaş olur. Bu güzel köyde zamanını köyü keşfederek, okula giderek, ders çalışarak ve Diana ile yaşlarına uygun oyun oynayarak geçirirler.

Anne Büyüyor

Anne büyüyor ve onunla beraber Matthew ve Marilla yaşlanmaya başlıyorlardı. Anne çok zeki, sempatik aynı zamanda hayalperest bir kızdı. Bazen hayallere dalar ona Marilla’nın verdiği işleri dahi unuturdu. İlk zamanları Marilla bu duruma kızsa da zamanla alışmış ve Anne’yi anlamaya çalışmıştır ancak yine de işleri takip etmesi konusunda onu uyarmaktan geri durmaz.

Beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayan bu üçlüyü zorlu günler beklemeye başlamıştır. Matthew hastalanmış ve bir müddet sonra iyileşemeyerek vefat etmiştir. Marilla ve Anne bu duruma alışmakta çok zorlanırlar. Bir de Marilla’nın gözlerinde sorunlar başlamıştır ve görme yetisini kaybetmeye başlamıştır. İşte bu şartlarda neler yapacağını Anne kara kara düşünürken doğru kararlar almak zorundadır.

Ve son söz!

Anne karakteri harika bir karakter.
Çok sevimli ve çok akıllı.
hayal kurduğu zamanlarda ise muhteşem. Onun hayallerini okurken muhakkak yüzünüzde bir gülümseme oluşacaktır. Kitabı okumaktan zevk alacağınızı umuyorum. İyi okumalar.

İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!