Kitap Analizleri

Ve Dağlar Yankılandı Evlatlık Olarak Büyüyen Bir Kızın Öyküsü

Ve Dağlar Yankılandı muhteşem bir roman.
Uçurtma Avcısı, Bin muhteşem güneş romanlarından sonra usta kalem Khaled Hosseini’nin kaleminden çok beğenileceğini düşündüğüm romanlardan birini sizlere tanıtmak istiyorum.

Yine yürek burkan hikayelerden bir tanesi ve yine can yakan bir öykü.
Ben burada daha fazla söz söylemek istemiyorum. Benim anlatacaklarım arka kapak yazısında daha güzel anlatılmış. Şimdi sizlere bu güzel kapak yazısı ile baş başa bırakıyor ve ardından kitabın tanıtımına geçiyorum.

Arka Kapak Yazısı

Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullaha sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbile varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil… Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak…

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistanın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbilden Parise, San Franciscodan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseininin yazarlığında bir dönüm noktası.

Khaled Hosseini kimdir?

Khaled Hosseini  (Halit Hüseyni) 4 Mart 1965 Afganistan doğumludur. Aslen Tacikistanlıdır. Babası diplomat, annesi ise Kabil’de öğretmendir. 

Dış İşleri Bakanlığı’nda görev yaptığı babası, Khaled Hosseini henüz 5 yaşında iken İran-Tahran’a taşındılar. Kardeşi doğduktan kısa süre tekrar Kabil’e taşındılar.Oraya yerleştikten birkaç yıl sonra 40 yıldır Afganistanı yöneten Zahir Şah kuzeni tarafından devrildi ve ülke kanlı komünist darbeye ve Sovyet Ordusu’nun işgaline uğradı. Bunun üzerine aile olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde siyasi iltica talebinde bulundular ve Kaliforniya’ya taşındılar. Yazar 1984 yılında liseden mezun oldu. 

Yüksek öğrenimini Santa Clara Üniversitesi Biyoloji Bölümünde yaptı. Daha sonra Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. 1993 yılında cerrah olarak görev yapmaya başladı.Uçurtma Avcısı romanı ile büyük ses getirdi. New York Times’ın en çok satanlar listesinde yer alan kitabı yetmiş ülkede basılarak okuyuculara sunuldu. Uçurtma Avcısı kitabı ile büyük şöhrete kavuştuktan sonra doktorluk görevini bırakan yazar kendini yazmaya adadı.
2006 yılında Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı tarafından İyi Niyet Elçisi olarak seçilmiştir.
Afganistan halkına insanı yardım sağlayan kar amacı gütmeyen Khaled Hosseini vakfını kurmuştur. 

Ve Dağlar yankılandı kitabının konusu ve özeti

Ve dağlar yankılandı zevkle ve yine hüzünlenerek okuyacağınız kitaplardan bir tanesi. Çok güzel bir anlatımı var. Hüzünlenmenin ötesinde sizi yoracak hiçbir şey yok. Gayet akıcı ve gayet sürükleyici bir öykü. Bilindik bir hikaye gibi dursa da çok hoşunuza gideceğine eminim. Peri ve Abdullah iki kardeşti ve fakir bir ailede yaşıyorlardı. Fakirlerdi ama birbirlerini çok severlerdi ve o yüzden çok mutlulardı. Anneleri Peri’yi doğururken kan kaybından ölmüştür. Babaları bir müddet sonra bir başka kadın ile evlenir. Bu evlilikle beraber çocukların hayatı komple değişir. Üvey annesinin kardeşi bir çiftlikte çalışmaktadır. Çiftlik sahiplerinin çocukları olmamaktadır ve çok zenginlerdir.

Peri bu zengin aileye evlatlık olarak verilir. Abdullah bu kardeşinden ayrılmak istemez ama daha 8 yaşında bir çocuktur ve yapabileceği bir şey yoktur. Üstelik aile Peri’nin kendilerine alışması için onun ailesi ile bütün bağlarını koparmıştır.

Peri yeni babasının ani hastalığı dolayısı ile Paris’e gitmek zorunda kalır. Bu nedenle Peri ile fazla ilgilenilmemektedir. Peri de dersleri ve öğretmenleri ile vakit geçirmektedir. Böylece Peri’nin geçmişi ile olan bütün bağları hafızasından silinir. Peri bu olayların içinde seneler geçirmiş ve şimdi genç bir kız olmuştur. Annesini umulmadık bir kazada kaybeder ve annesinin eşyalarının arasında geçmişine dair bazı bilgilere ulaşır.

Gerçekler ile yüzleşme

Gerçekler ile yüzleşme vakti gelmiştir. Annesinin ölümünden sonra onun eşyalarını karıştırırken bir sağlık raporuna denk gelir. Annesi bir hastalık dolayısı ile rahmini yani doğurganlığını kaybetmiştir. Dolayısı ile bu ailenin kızı olmadığı gerçeği ile karşılaşır. Geçmişi ile ilgili araştırma yapmak ister ama o sırada kendisi de hamiledir ve bu yüzden buna fırsat bulamaz.

Günlerden bir gün bir telefon alır. Çiftlikte hizmetçi olarak bildiği Nebi Dayısı ölmüştür ve ona bir mektup bırakmıştır. Mektubu okuduğunda tüm gerçeği öğrenir. Abdullah adında bir kardeşi vardır. Onu bulmaya karar verir. Bulduğunda Abdullah çok hastadır ve hiçbir şey hatırlayamamaktadır.

Peri onu bir Huzurevine yerleştirir. Peri abisinin notlarını karıştırırken ona yazdığı bilgilere ulaşır. Abdullah yıllardır kardeşi Peri’nin hasret ateşi ile yanmaktadır.

Ve son söz!!

Ve son söz olarak bu kitap için şunu söyleyebilirim. Amerika’ya yerleşmesine rağmen doğduğu topraklardan bir türlü kopamayan Khaled Hossaini buram buram Ortadoğu kokan bir hikayeyi muhteşem kalemi ile romanlaştırmıştır. Keyifle okuyacağınızdan eminim.


İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!