Kitap Analizleri

Simyacı Romanı ile Bilinmeyen Bir Yolculuğa Hazır mısınız?

Simyacı romanını elinize aldığınızda gizemli bir yolculuğa hazırlanmanız gerektiğini hatırlatırım. Ta uzaklardan, en uzaklardan bir yazarın kalbinize bu kadar dokunacağını nereden bilebilirsiniz? Bir çobanla beraber gizemli yolculukta belki de hayatınızı değiştirecek şeyleri öğreneceğinizi düşünemezsiniz tabi ki?
Simyacı gerçekten okunması gereken bir roman. Harika bir anlatımı var. O yüzden olmalı ki 46 ülkede 53 dilde basılmış. Şimdi yazmış olduğu bu eseri bütün dünyaya armağan eden yazarını tanıyalım.

Paulo Coelho kimdir?

Paulo Coelho dünyaca ünlü bir yazardır. Brezilya’da 24 Ağustos 1947 yılında doğmuştur. Babasının adı Pedro annesinin adı Lygia’dır. San Ignacio’da ilköğrenimini tamamlamıştır.

Paulo Coelho yazar olmadan önce ülkesinde şarkı sözü yazan bir kişi idi. Ülkesinde bu kimlikle tanınmıştır.  Elis Regina ve Raul Seixas adlı şarkıcılara şarkı sözü yazmıştır. Bu arada gazetecilik yapmaya da başlamış iki işi bir arada götürmüştür.
1980 yılında tanıştığı kendisi gibi sanatçı olan Christina Oiticica ile tanışmış ve evlenmiş ve evliliği devam etmektedir.

İlk olarak 1987 yılında Hac (Pilgrimage) adlı eserini Batı Avrupa’da başlayıp İspanya’da bitirdiği yolculukta edindiği izlenimlerini anlatarak kitap yazmaya başlamıştır.

1988 yılında “Simyacı” kitabını yazdı. Bu eseri ile bütün dünyada tanınan bir yazar oldu. Bu romanı tam 53 dilde yayınlandı ve bu sayede tanınan Paulo Coelho bu romanı sayesinde Guiness Dünya Rekorlar Kitabına girmeye hak kazanmıştır.

Gençliğinde üç kere akıl hastanesine gönderilen Paulo Coelho burada yaşadığı tecrübelerinden yararlanarak Veronika Ölmek İstiyor adlı kitabında anlatmıştır.
Dünyanın en eski mesleğini Maria’nın hayatı ile ustaca anlatan yazarın bu romanının öyküsü Hollywood tarafından satın alındı. Yine Beşinci dağ kitabının film hakları da satın alınmıştır. İlyas peygamberin hayat hikayesinin anlatıldığı Beşinci Dağ adlı öyküsünün film hakları da Capistrano Productions tarafından alındı. Kültürler arası Diyaloglar programında danışmanlık yapmakta olan yazar hala yazmaya devam etmektedir.

Simyacının Konusu ve anlatımı

Simyacının çok sade ve akıcı bir anlatımı var. Kitabı okurken hiç sıkılmıyorsunuz.
Konusu sizi hemen sarmalıyor ve içine alıyor. Okumadıysanız okuduktan sonra kütüphanenizin en güzel köşesinde saklayacağınızdan eminim.

Gelelim kitabın konusuna.
Kitabın konusu çok ilginç. Bir çobanın etrafında gelişen bir konu. Anne ve babasının kendisini papaz yapmak için uğraştığı bir çocuk. Ancak o gençlik yıllarına geldiğinde gezginci olmak istediğini babasına söyler. Maceraperest bir çoban bu. Adı Santiago. Babası ona bir miktar para verir ve o para ile bir sürü alır. Uzun bir zaman güttüğü koyunlar onu nereye götürürse oraya gider. Sürü ile gittiği bir gün bir kilisenin bahçesinde dinlenirken uyuyakalır ve rüyasında Mısır denilen ülkeye gittiğini görür. Önceleri pek üzerinde durmasa da yaşadığı olaylar dizisi onu Mısır’a yolculuğa çıkmaya ikna eder.

Daha Afrika’ya adım atar atmaz bütün parasını kaybeder. Çünkü rehber olarak tanıştığı arap çocuk paralarla beraber ortadan kaybolur. Parasız pulsuz ortada kalır ve çalışmak zorundadır. Bir taraftan çalışıp para kazanmaya çalışırken diğer taraftan kendini çıkacağı yolculuğa hazırlar. Orada yaşadığı zorluklar nedeniyle hiç yolculuğa çıkmaktan vazgeçmez.
Türlü zorluklara katlanarak çıkmış olduğu yolculukta çölün zorlu şartları ile uğraşmak, savaşmak zorunda kalır. Bu yolculukta aşkı deneyimler.
Ve muhteşem son.
Rüyasında gördüğü hazineye hiç beklenmedik bir anda ve beklenmedik bir şekilde ulaşıyor.

Kitabın vermek istediği mesaj

Bazen mutluluk çok uzaklarda gibi görünse de, yakınımızda bir yerlerde duruyor olabilir. Biz uzaklara bakmaktan yakını fark etmemiş olabiliriz. Bunu anlamak bazen geç olsa da imkansız değildir. Peşine düşüldükten sonra ulaşılamayacak hiçbir şey yoktur. Yeter ki insan bunun için kararlı olsun ve önüne çıkan zorluklar dolayısı ile vazgeçmesin.
Simyacı’yı okuduğunuzda hayatınızı gözden geçireceğinizden eminim. Ne çok hayalinizden vazgeçtiğinizi fark edecek ve çok üzüleceksiniz.
Umarım bu kitap ulaşmak için yapacağımız çalışmanın ilk startı olur.

Ve son söz

Simyacıyı okurken bir suyu içtiğinizde içinizde bıraktığı serinlik gibi tat alacaksınız. İnsanın hayallerinin peşine düştüğünde önüne çıkan zorluklara aldırış etmeden onu gerçekleştirmek için çabalaması gerektiğini, bu çabanın onu hayallerine ulaştıracağını göreceksiniz.
Simyacı için çok şeyler söylenebilir ve yazılabilir. Ancak kitabın daha fazla gizemini kaçırmak istemiyorum. Okumadıysanız hemen siparişini verin ve keyifle koltuğunuza kurulup bu muhteşem romanı okuyun.İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!