Kitap Analizleri

Fareler ve İnsanlar; John Steinbeck Kaleminden Muhteşem Bir Kitap

Fareler ve İnsanlar John Steinbeck tarafından yazılmış bir romandır. Nobel edebiyat ödülü sahibi olan yazar tarafından yazılan Fareler ve insanlar Amerika Birleşik Devletlerinde orta öğretimde okunması zorunlu kitaplardan bir tanesidir. İlgi çekici bir konuya ve kahramanlara sahiptir. 1937 yılında yayınlanan Fareler ve insanlar o günden bugüne en çok okunan kitaplar arasındadır. Kitapsever bir insana bana okumak için 10 kitap tavsiye edin deseniz büyük olasılıkla ilk on arasında Fareler ve insanları sayacaktır.
Şimdi bu güzel kitabı yazan John Steinbeck’i tanıyalım.

John Steinbeck kimdir?

John Steinbeck Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde 27 Şubat 1902 yılında doğmuş Alman asıllı bir yazardır. Çiftliklerde ırgatlık yapan bir ailenin çocuğudur ve çocukluğu yoksulluk içinde geçmiştir. Kendi yaşıtları gibi o da küçük yaşlarda çiftçilik yapmıştır. 

1920 yılında girdiği  Stanford Üniversitesine 1926 yılları arasında devem etmiş  ancak duvarcılık, boyacılık, kapıcılık ve eczacılık gibi işlerde çalıştığı halde okulunu bitirememiştir. Steinbeck yazarlığa karar vermeden önce bir çok işte çalışmış en son karar olarak yazarlığı seçmiştir.   1968 yılında New York’da hayata gözlerini yummuştur.

John Steinbeck yaşadığı hayat gereği olsa gerek toplumun dertli tarafını, yoksulluklarını işlemiştir. Doğduğu ve büyüdüğü California bölgesindeki insanları, yaşayışları, yaşam tarzlarını ve tarım işçilerinin yaşadığı koşulları usta kalemiyle bir ressam gibi kelimeler resmetmiştir.

Özellikle 1929 ekonomik buhranının yarattığı bütün koşulları ve o koşullardan kaynaklanan sıkıntıları eserlerinde görmek mümkündür. Amerika Birleşik Devletlerinin Vietnam’da girdiği savaşı onayladığı için ciddi eleştiriler almış ve bazı kitlelerin hedef tahtası haline gelmiştir. Eserlerinde özellikle kullandığı imgeleme gücüne hayran olmamak mümkün değildir.

Asıl ününe Fareler ve İnsanlar adlı romanını yazdıktan sonra kavuşmuştur.  Kendisine Pulitzer Ödülünü getiren eseri Gazap Üzümleri ayrıca sinemaya aktarılmıştır. Yazarın Gazap üzümleri kitabı da kitapseverler tarafından beğenilmiş önemli eserlerinden bir tanesidir.

Fareler ve İnsanların anlatımı ve konusu

Fareler ve insanlar kitabının konuları işleyişi ve hikaye kahramanlarının öykünün içine yerleştirilişi ve hikaye kahramanlarının seçimi mükemmel bir ustalık izleri taşır. Kitabı okurken adeta çiftlikte gündelikçi bir işçi ile öykünün içinde zannedersiniz kendinizi.. Bunu abartı olarak görmeyin. Yazarın imgelemedeki ustalığı gerçekten kitabın her noktasında hissedilmektedir.

George Milton ve Lennie Small ekonomik buhran sıralarında çiflikten çiftliğe iş bulmak için gezen iki göçmen işçidir. George Milton çok zeki, Lennie ise akli dengesi bozuk ama çok güçlü birisidir.
Çiftlikte çalışan toprak işçileri genelde kazandıkları parayı ya kumar oynayarak ya da genelevde harcamaktadır. Ancak onların işçilik yapmalarının bir hedefi vardır. Kalifornia’nın Salinas vadisinde bir çiftlikte iş bulurlar ve çalışmaya başlarlar. Tek bir amaçları vardır. Para biriktirmek ve ileride yerleşebilecekleri kendilerine ait bir toprak satın almak. Lennie’nin en büyük hayallerinden bir tanesi de bu çiftlikte tavşanlarının olmasıdır. Çünkü onun yumuşak şeylere dokunmak gibi bir takıntısı vardır.

Gelişen talihsiz bir olay neticesinde o çiftlikten ayrılmak zorunda kalırlar ve başka bir çiftlikte iş bulmak için yola koyulurlar. Yeni girdikleri çiftlikte bir elini kaybetmiş Candy ile karşılaşırlar ve Candy onlara paralarını birleştirip hayallerini kurdukları toprak parçasını satın almayı önerir. Ancak işler ters gider ve çiftlik sahibinin oğlu Curley ve karısı ile gelişen olaylar zinciri Lennie’nin ölümüyle son bulur.

Kitaptan edindiğimiz ana fikir

Kitabın bize verdiği en değerli ana fikir hayallerimizdir. Onlara ulaşmak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini anlatır. İnsanın dostlarının yanında sonuna kadar durmasını ve onları yarı yolda bırakmamamız gerektiğini anlarız.

Ve Son söz

20 yüzyılın edebiyat klasiklerinden “Gazap Üzümleri”nin yazarı John Steinbeck’in kaleminden çıkmış olan Fareler ve İnsanlar kütüphanemizde olması gereken kitaplardan bir tanesidir. Çocuklarımıza bırakacağımız en değerli şeylerimiz kütüphanemiz ise bu kütüphanenin içinde muhakkak “Fareler ve İnsanlar” olmalıdır.

Her kitap yazarının hayatından muhakkak izler taşır aynı zamanda o kitaplar benzer hayatları yaşamış insanların hayatına da dokunur. Bazen hayatımızda çözemediğimiz, atladığımız konuların çözümlerini okuduğumuz kitaplarda yakalayabiliriz. Ben Fareler ve İnsanlar kitabını okuduğumda hayallerimin peşinden daha ciddi ve daha organize bir şekilde koşmam gerektiğine inandım.

Fareler ve İnsanlar sıkılmadan okuyacağınız romanlardan bir tanesidir. 126 sayfa olan kitabı okuduğunuzda iyi ki almışım ve okumuşum dediğiniz kitaplardan birisi olacaktır.

İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!