Kitap Analizleri

Sefiller Romanı ve Jean Valjean Karakteri İle İyiliğe Yolculuk

Sefiller edebiyat tarihinde isminden en çok söz edilen ve en çok okunan Dünya klasikleri arasına girmiş harika bir eserdir. Sefilleri okurken insanların kötülüklerinin üzerini örtüp nasıl insanlığa faydalı iyi bir insan olduğunu göreceksiniz. Ekmek çaldığı için kürek mahkumu yapılan bir adamın cezasını çekerken yitirdiği iyi duygularını, karşına çıkan iyi yürekli bir din adamının sayesinde nasıl iyiliğe çevirdiğini okuyacaksınız.
Victor Hugo Fransız edebiyatının gelmiş geçmiş en önemli kalemlerinden biridir. Edebiyat tarihine armağan ettiği eserler hep çizgi üstü eserler olmuştur.
Şimdi Victor Hugo kimdir bir bakalım.

Victor Hugo kimdir?

Fransa tarihinin en çalkantılı zamanlarında dünyaya gelen Fransız şair ve yazar Vicctor Hugo 1802 yılında dünyaya geldi. Babası Napolyon ordusunda generaldi. Anne ve babasının arasındaki huzursuzluklar nedeniyle genellikle annesinden uzak kaldı ve babası ile beraber yaşadı. İlkokulu İspanya’da okudu.

Napolyon imparatorluğu kaybettikten sonra o ve ailesi için zor günler başladı. Bu yüzden Paris Hukuk Fakültesi’nde başladığı yüksek öğrenimine maddi sıkıntılar yüzünden devam edemedi ve ayrıldı. Kendini kitaplara ve şiire veren Victor Hugo ilk şiirlerini bu dönemde yazdı. Annesinin ölümünden sonra sefalete düşmekten yazdığı bu şiirler sayesinde kurtuldu. XVIII.Lois onu bin frank aylığa bağlandı ve Chateaubriand’ın ilgisini çektikten sonra romantik akımı benimsedi ve bu sayede parlak bir kariyerin kapısını araladı. “Ceromwel” 1827’de, “Hernani” 1830 yıllarında Fransa’da büyük heyecan uyandırdı. 1831 yılında ilk romanı “Notre Dame’nın Kamburu”nu yazdı. Çok kısa sürede yazmasına rağmen bu kitabı da Fransa’da okunan eserler arasına girdi. 1831 ve 1941 yılları arasında çok sayıda şiir, piyes ve roman yazan Hugo, 1841’de Fransız Akademisi’ne seçildiğinde artık Fransa’da tanınan insanların arasındaki yerini almıştı. Bu yüzden 1848 İhtilali’nden sonra Louis Napolyon’u destekledi. Ancak Napolyon da imparatorluğunu ilan edince, Fransayı terk etti ve yaklaşık 20 yıl Fransa’dan uzakta yaşadı. Channel adalarına yerleşti ve burada  1861 yılında yazdığı “Sefiller” onun en çok tanınan ve sevilen eseri olmuştur. Üçüncü Cumhuriyet kurulunca 20 yıl uzakta kaldığı ülkesine bir kahraman olarak geri döndü. Millet meclisine seçildi, ama politikadan çok edebiyatla ilgilenmeyi tercih etti. 1885’de öldüğünde, büyük bir törenle Pantheon’a gömüldü.

Sefillerin konusu ve analizi

Sefiller romanı Jean Valjean ve polis şefi Javert arasında geçen bir kovalamacanın hikayesi aslında… Çaldığı bir ekmekle kürek mahkumu yapılan Jean Valjean bu cezasını çekerken defalarca kaçmaya teşebbüs ettiği için cezası katlanmıştır. Şamdanlarını çaldığı bir piskoposun ona yaptığı iyilik nedeniyle yüreğini aydınlatmaya karar veren Jean Valjean, kimlik değiştirerek kendini iyiliğe adamış ve herkesin saygı duyduğu bir insan olmuştur. Hatta yerleştiği kasabada belediye bakanı seçilmiş ve herkesin hayatına dokunmuş, sefalet içindeki kasabayı zenginliğe kavuşturmuştur.

Roman, zamanın toplumsal yapısını roman kahramanları üzerinden adeta bir tarihçi ve sosyal bilimci titizliği ile işlemiştir. Aslında anlatılan o günkü Fransa ve halkının yapısı olsa da, kötülüğü iyiliğe çevirebilecek kuvvetin her insanda var olabileceğini Jean Valjean kimliği üzerinden herkese anlatır. Aslında doğruya sevk edildiğinde her insanın içinde bir iyilik meleğinin canlanmaya hazır olduğunu anlayabilirsiniz. Jean Valjean kimliği ile kitap boyunca hissedeceğiniz şey, iyiliğin insanı her zaman yücelttiği ve iyi bir insanın hem kendini hem de etrafını nasıl değiştirebildiğini görürsünüz. Jan Valjan’ın yanında evlatlık olarak her yere taşıdığı ve büyütüp evlendiği kız ile aşık olduğu subay arasındaki aşk 19. Yüzyılda resmedilebilecek en güzel tablodur.

Sefiller romanında Victor Hugo bize zor şartlarda dahi iyiliğin kazanacağını adeta resmetmişmiş. Jean Valjean2ın yaşadığı hayat öyle kolay bir hayat değildir. Buna rağmen o hayatın iyi tarafında durmayı başarmış bir insandır.

Ve son söz

Toplum için sanat akımına romantizmi de katarak Sefilleri yazan Victor Hugo’nun kaleminden çıkan Sefiller muhakkak okunmalıdır. Nerede ise iki asıra yakın bir zaman önce kaleme alınmış “Sefiller” hala bugün aranan ve en çok okunan kitapların arasında yer alıyorsa bu her zamanda diliminde yaşayan her insanı etkileyen sosyal bir içeriğin başarı ile aktarılmasından kaynaklanmaktadır. Sefiller bu yüzden dünya edebiyat tarihi için çok önemli bir eserdir ve o yüzden klasikler arasında yer almaktadır.
İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!