Kitap Analizleri

Metastaz İle Kurumları Ele Geçiren Tarikat ve Cemaatlerin Gerçek Yüzü

Metastaz kitabını okurken bu ülkenin gerçekleri ile yüzleşeceksiniz. Bu ülkenin en kılcal damarlarına kadar sinmiş olan yüzlerinde kaç maske taşıdıkları ve kimler için çalıştıklarını anlayamadığınız karanlık yüzlerle karşılaşacaksınız.
Metastaz’ın anlamı çok ilginç, tıbbi bir terim olmasına rağmen anlattığı konular bakımından kitaba bu isim çok yakışmış. Kitabı okurken sayfaları çevirdikçe hayretten hayrete düşüyorsunuz. Tamamı belgelerle anlatılmış konuları okudukça ağzınız açık kalıyor.

Vah! Benim memleketime vah! demekten kendinizi alamıyorsunuz. Gazetecilik mesleğini çok ağır bedeller ödeyerek yapan Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın yazdığı bir kitap. Kitabın anlatımına geçmeden önce yazarlarımızı kısaca tanıyalım.

Barış Terkoğlu kimdir?

13 Ekim 1980 yılında İstanbul’da doğdu. Yüksek öğrenimini İstanbul üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirerek yaptı. Aynı üniversitenin Ortadoğu Enstitüsü Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2008-2010 yılları arasında CNN Türk televizyonunda “Ordaydım” isimli belgesel programda araştırmacı olarak çalışmıştır. Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır ve 2008 yılından bu tarafa Oda TV’de  haber müdürlüğü görevine devam etmektedir.

Barış Terkoğlu kimdir?

13 Ekim 1980 yılında İstanbul’da doğdu. Yüksek öğrenimini İstanbul üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirerek yaptı. Aynı üniversitenin Ortadoğu Enstitüsü Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2008-2010 yılları arasında CNN Türk televizyonunda “Ordaydım” isimli belgesel programda araştırmacı olarak çalışmıştır. Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır ve 2008 yılından bu tarafa Oda TV’de  haber müdürlüğü görevine devam etmektedir.

Barış Pehlivan kimdir?

10 Temmuz 1983 yılında doğan gazeteci ve yazar Barış Pehlivan 10 Temmuz 1983 yılında doğdu. İstanbul üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Leman Dergi Grubuna bağlı kültür sanat dergisi “Kaçak Yayında” da 2004 yılında muhabirlik yapmıştır.

CNN Türk için hazırladığı “Oradaydım” belgeselinde 2005-2010 yılları arasında Türkiye’nin yakın tarihine yansıyan olayları tanıkları ile birlikte ekrana taşıdı.

Odatv Davası kapsamında 14 Şubat 2011 yılında tutuklanarak Silivri Cezaevinde 19 ay tutuklu kaldı. 14 Eylül 2012 yılında görülen duruşmada tahliye edildi. Barış Pehlivan, Sızıntı: Wikileaks’te Ünlü Türkler kitabını Barış Terkoğlu ile birlikte yazmıştır.

Metastaz anlatımı ve konusu

Metastaz kitabı bir solukta okunacak kadar ilgi çekici bir kitap. Kitabın içindeki konular ve olaylar o kadar güzel tasnif edilmiş ki yorulmadan sıkılmadan kitabı bitirdiğinizi fark ediyorsunuz.

Bana göre araştırmacı gazeteciliğin yüzakı kitaplarından bir tanesi. İş olsun diye yazımış bir kitap değil. İçinde öyle belgeler var ki, bu ülkede bunlar gerçekten olmuş mu diyorsunuz?
Fetö olayları ve Fetö’nun  ortaya çıkması ile oluşan boşluklar ve bu boşluğu kimlerin doldurduğunu göreceksiniz. Ülkemizin kılcal damarlarına kadar işlemiş ve adeta görünmez bir el tarafından korunan cemaat ve tarikatların devleti nasıl ele geçirdiklerini göreceksiniz. Kitap; Menzil, Kurtoğlu, Yazıcı, Okuyucu, Süleymancı gibi tarikatları tüm açıklığı ile anlatıyor.

Ben Metastaz’ı rahmetli Uğur Mumcu’nun 90’lı yıllarda yazdığı kitaplara benzetiyorum. Rahmetlinin yazdığı kitaplarda ortaya koyduğu tehlikeler nasıl tek tek ortaya çıktığında anlaşılmışsa Metastaz kitabında anlatılan konular da aynı öyle olacaktır. Umarım devleti her taraftan kuşatmış bu oluşumların verdiği zarar yıllar sonra ortaya çıkmadan ve o gün gelmeden bu tehlikeler fark edilir ve gerekli tedbirler alınır.

Kitabı okurken adeta yüreğiniz yanıyor. Fetö terör örgütünün devletin en kılcal damarlarına kadar yerleşmesi için her türlü desteği veren hükümetin bu yapının devleti bir darbe ile nasıl ele geçirmeye çalıştığını, devletimizi yöneten kişilerin Fetö yapılanmasından hiç ders çıkarmadığını öğreniyorsunuz. Kitap 15 Temmuz Darbesinden sonra Fetö’nün yarattığı boşluktan yararlanarak devletin içine kurum kurum nasıl sızdığını ve nasıl köşe başlarını tuttuğunu belgeleri ile yazıyor. Polis teşkilatı, sağlık bakanlığı, Havelsan, Savunma sanayii gibi kuruluşların nasıl cemaat ve tarikatlar tarafından ele geçirildiğini tek tek öğreneceksiniz. Kurulan Fetö borsasından ve Fetö yargılanmalarından haberdar olacak, içyüzünü öğreneceksiniz.

Metastaz 2 (Cendere) kitabı da çıktı. Ancak ben daha okumadım. Okuduktan sonra onu da sizler için bloğumda anlatırım. Metastaz kitabını okuduğunuzda zaman zaman gözünüzün karardığını fark edeceksiniz. İnsanları ruhsal olarak yukarı çekmek ve ahlaklı bir toplum oluşturmak için var olduklarını söyleyen tarikat ve cemaatlerin hiçte ahlaklı olmayan ve hak hukuk tanımadan devleti ele geçirmenin yarışına girdiklerini belgeleriyle ve tüm açıklığı ile okuduğunuzda Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır” sözünün ne kadar değerli ve önemli olduğunu bir kez daha anlayacaksınız.

Ve son söz!

Ve son söz olarak Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan ülkemizin demokrasi adına zor günler geçirdiği zor günlerde ellerini taşın altına koyarak çok büyük bir inceleme ve belgelere dayalı Metastas’ı ortaya koymuşlardır. Ülkemizin değerli kalemlerinin yazdığı bu kitabı okumadıysanız okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!