Kitap Analizleri

İçimdeki Müzik Ve Spastik Engelli Melody’nin Muhteşem Yaşam Öyküsü

İçimdeki müzik müthiş bir kitap.
Çok ilginç bir konusu ve çok ilginç bir karakter seçmiş yazar.
Okuyacağınız kitap gerçek bir yaşam öyküsünden yola çıkılarak yazılmış bir kitap.
Bu romanı okuduğunuzda hem hüzünleneceksiniz ve hem de umut dolu olacaksınız. Çünkü romanımızın kahramanı Melody yaşadığı hayat gereği bu umudu aşılayacak.
Bana inanabilirsiniz.
Kahramanımız Melody 11 yaşında bir kız.
Bu kahraman güzel kız Spastik ikili kuadripleji yani beyin felci.
Ne yürüyebiliyor, ne konuşabiliyor ne de hareket edebiliyor. Tekerlekli bir sandalyeye mahkum. Hiçbir uzvunu çalıştıramıyor ama mükemmel çalışan bir beyni var. Melody bu şartlar altında kendini ispatlamak için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor. Bu güzel kızın öyküsüne geçmeden önce bu romanı yazan yazarımızı tanıyalım.

Sharon M. Draper kimdir?

Sharon M. Draper Cleveland, Ohio’da 21 Ağustos 1948  yılında doğdu. Yüksek öğrenimini Pepperdine Üniversitesinde yaptı. Ulusal İngilizce Öğretmenler Konseyi, Uluslararası okuma Derneği ve Seçkin Üst Düzey Kadınlar Yönetim Kurulu üyesi olan Cincinnati’nin YMCA faaliyetlerine aktif olarak katılmıştır.

Afrika Kökenli Amerikalı deneyimiyle ilgii kitaplara beş defa Coretta Schott King ödülü kazanmıştır. Hazelwood ve Jericho serileri ve tarihi romanı Copper Sun ile ünlü olmuştur.

S2007 yılında NAACP Edebiyat Resim Ödülüne aday gösterildi ve Genç Yetişkin Edebiyatı için Ohioana ödülü aldı.

Copper Sun ayrıca CBC / NCSS Önemli Sosyal Bilgiker Ticaret kitabıdır, YA Edebiyatında Heartland Mükemmellik Ödülünü aldı, küresel toplum için IRA, önemli kitabı ve okul kütüphanesi dergisi tarafından yılın en iyi kitabı olarak seçildi  Cupper Sun ayrıca New York Times Bestseller Listesinde de yer almıştır. Sharon M. Draper, tarafından kaleme alınan son kitap “İçimdeki Müzik” Genç Timaş tarafından yayımlanmıştır.

İçimdeki Müzik romanının konusu ve anlatımı

Doğuştan engelli olan Melody bedensel engeline rağmen ailesinin ona gösterdiği şefkat, ilgi ve üzerine titremesi ile sıkıntılarının üzerinden gelmeyi başarmıştır. Melody’nin babası o doğduğu günden bu tarafa onun her anını videoya almaktadır. Bu videoları seyreden Melody kendini izleme ve irdeleme şansını bulmuştur. Melody konuşamadığı için çevresi tarafından ayrıca zihinsel engelli olduğunu sanılmaktdır. Hatta doktoru dahi Melody’nin zihinsel engelli olduğu kanısındadır.

Ancak Melody’nin annesi bunu hiçbir zaman kabul etmez.Annesi onu  çevresindeki her şeye tepki vermese de anladığını bilmektedir. Aslında annesi yanılmamaktadır. Melody her şeyi anlayabiliyor, analiz edebiliyor ve kendi dünyasına göre bunlara karşılık dahi verebilmektedir. Müthiş bir görsel hafızaya sahip kahramanımız kendişsine gösterilen bütün fotoğrafları adeta hafızasına kaydetmektedir. Bunun yanında annesinin üstün çabaları neticesinde müziğe karşı ilgi duymaya başlamıştır.

Ve Melody Okulda

Ve Melody okula gitmeye başlar.
Melody sinirlendiği, üzüldüğü ya da heyecanlandığı zamanlardan tepkisini bir kız kriz geçirmektedir. Vücudu istemsizce kasılmakta ve farklı sesler çıkarmaktadır. Bu krizlerden bir tanesini okula gittiği bir gün  geçirmiştir. Aynı şeyleri ve aynı şarkıları tekrar etmekten bunalan Melody tepkisini bu şekilde verebilmiştir. Annesi okula çağrılır ve durumun farkında olan annesi kızının normal öğrencilerin sınıfında ders almasını sağlar. İlk zamanları hem Melody için hem de sınıf arkadaşları için bu durum çok zor olsa da zamanla birbirlerine alışırlar.

Bu arada Melody’nin annesi ikinci çocuğuna hamiledir. Buy hamilelikten doğan çocuğun engelli olma ihtimali aileyi huzursuz etmektedir. İlk zamanlarda bazı tereddütler yaşasa da Melody’de bu durumu kabullenir.
Bayan V. Diye hitap ettiği bir yardımcı tutulmuştur Melody’ye. Bayan ve onun arasında ciddi bir bağ oluşur.

Hayatı bu şekilde sürüp giden Melody’ye okulda yardımcı olması için bir yardımcı tutulur ve bu durum Melody’ye çok iyi gelmiştir. Derslere katılımım artmaya başlamıştır. Melody düşündüklerini sesli olarak dile getirebilecek bir bilgisayara sahip olmak ister. Aile buy isteği uzun uğraşlar neticesinde yerine getirir.

Öğretmenleri ve arkadaşları tarafından hafife alınan Melody, okullar arası bilgi yarışması için seçmelere katılmak ister ve gösterdiği üstün başarı ile ekibe katılır. Ancak sevinci kısa sürer, çünkü öğretmenleri onu almadan uçağa binip yarışmaya gitmişlerdir. Türlü zorluklardan sonra yarışmaya yetişen Melody yarışmada harikalar yaratır ve öğretmenlerine büyük bir ders verir.

Bu olaydan sonra hem çevresi ve hem de Melody artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını çok iyi bilmektedir.

Ve son söz!

Engelli özel bireylerimiz için farkındalık yaratması açısından çok önemli bir roman. Ayrıca su gibi anlatan çok doğal ve sade bir anlatımı var. Kesinlikle okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap. Melody ile tanışmak size de iyi gelecek.


İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!