Kitap Analizleri

Kürk Mantolu Madonna Romanı Neden Bu kadar Çok Okundu?

Kürk Mantolu Madonna Türk Edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Kitap okumayı seven insanların muhakkak okudukları ve çoğunun hayran kaldığı bir eserdir. Çocukluk yıllarımızda öğretmenlerimizin bize ödev olarak verdiği okuyup okumadığımızı test etmek için özetini defterimize çıkarttırdığı değerli bir roman. Kürk Mantolu Madonna ve Sebahattin Ali bu romanla adeta özdeleşmişlerdir.

Kitabın anlatımı ve dili

Kitabın anlatımı o kadar doğal ki, birkaç sayfa okuduktan sonra adeta roman kahramanları ile beraber romanın içine sürükleniyorsunuz. Bu anlatımı fark ettiğinizde gelmiş geçmiş en çok satılan bir Türk romanı olma özelliğini neden taşıdığını anlıyorsunuz. İlkokulda okuyan öğrencilerden, erişkin insanlara kadar herkesin zevkle okuduğu bir roman olmasının bu doğal anlatımdan kaynaklandığını düşünüyorum.
Karakterlerin romanın içine yerleştirilmesi ve hiç zorlama olmadan romanın içinde bir yıldız gibi parlaması yıllar geçmesine rağmen roman ile beraber roman kahramanlarını da bugünlere taşımıştır.

Roman kahramanları

Romanların anlatımlarının yanında roman kahramanları da okunması için çok önemlidir. Sabahattin Ali kitabında herkesi merakla sürükleyen kahramanları romanın içine yerleştirmeyi çok iyi başarmıştır. Romanın bu kadar çok sevilmesinin altında yatan gerçeklik bu bence.

Kendi başına ve hep başkalarını memnun etmekle hayatını yaşayan Raif beyin bir anı ile beraber hayatının değişmesi, Maria Puder ile yaşadıkları aşk, bir resim tablosunun insan üzerinde yarattığı etki romanın sonuna kadar sizinle beraber olacaktır.
Raif Efendi bir sergide gördüğü tablodaki “Madonna”nın yüzüne takıntı derecesinde hayran kalır. Hayran olduğu bu tablodaki yüz ile yıllar sonra karşılaşacaktır.

Bir iş dolayısı ile hayatına giren Rasim adındaki gencin onun mutsuzluğunun neden kaynaklandığını görmesi, aslında Raif efendinin sır kutusu kara kaplı defteri yakmak için Rasim’den ricada bulunması ve romanın o defterin içindeki notlarla sizi sürükleyici bir maceranın içine sürüklemesi ustanın kaleminin ne kadar maharetli olduğunun göstergesi olsa gerek.

Bir romanın en önemli özelliği

Bir romanın en önemli özelliği okuyucuyu detayların içine hapsedip takip edilmesi zor bir öykünün içine sokmak değildir. Bir romancının en büyük özelliği romanın kurgusu ile kahramanlarını okuyucuya sürükleyici bir şekilde sunmasıdır. Kürk Mantolu Madonna her yaştaki okuyucusu ile bunu başarmıştır. 1943 yılından bu tarafa hala okunuyor olması ve gelmiş geçmiş en çok satan ve okunan roman olması bunun başarıldığının en büyük ispatıdır.

Ve roman ne zaman hayatımıza girdi.

Kürk Mantolu Madonna 1943 yılında yayınlandı. Ondan daha önce 18 Aralık 1940 ile 8 Şubat 1941 yılları arasında tam 48 bölüm olarak “Büyük Hikaye” başlığı altında yayınlandı. Çok tutulması üzerine roman sinemaya ve tiyatroya da uyarlanmıştır.
Yaklaşık 175 sayfa civarında olan roman muhakkak roman severler tarafından okunması gerekmektedir. Romanı okuduğunuzda etrafımızda mevcut umursamadığımız, önemsiz gördüğümüz nice insanların hayatlarından ne kadar büyük öyküler çıkabileceğini göreceksiniz. Ve göreceksiniz ki aslında insan o kadar da görüldüğü gibi basit değildir.


İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!