Kitap Analizleri

Düşünce Gücüyle Tedavi; Düşüncelerinin Yapıcı Gücünü Keşfet !

Düşünce gücüyle tedavi kitabını yıllar önce okuduğumda bu kadar çok dikkatimi çekmemişti. Geçtiğimiz ay kütüphanemdeki kitapları düzenlerken tekrar elime aldım ve okumaya başladım. Aslında kitabı okuma vakti şimdiymiş diye düşündüm. Önceden sadece okuyup geçtiğim kitabın ne kadar değerli bilgilerle dolu olduğunu fark ettim.

Düşünmemizin aslında yaratım enerjisine sahip olduğunu ve düşüncelerimizle hastalıklarımız dahil bir çok şeyin önlenebileceğini okuduğumda daha dikkat ederek kitabın her satırını adeta içmeye başladım. Sadece küçük, minnacık bir değişim bile akla hayale gelmeyecek olumlu sonuçları başlatabiliyor. Eğer dikkatli okursanız daha kitabı okurken dahi farkında olmadan düşüncelerinizi iyiye yönlendirme egzersizleri yaptığınızı fark edeceksiniz.

Kişisel gelişime merak saldığım 2000’li yıllarda yüzlerce kişisel gelişim ve enerji kitapları okudum. Hayatımı değiştirmem de ne kadar katkılarını olduğunu fark ettim. Kendi hayatı da ciddi mücadeleler ile geçmiş yazarımızı tanıtıp sonra kitabımızı incelemeye başlayalım.

Louise L. Hay  kimdir?

8 Ekim 1926 yılında Kaliforniya’da doğan Louise L. Hay çocukluk ve gençlik yıllarında çok ağır deneyimler yaşadı. Buna rağmen pes etmeyi değil, hayata tutunmayı seçtive adeta kendini büyütmüştü. Yaşadığı deneyimleri ve bu deneyimler neticesinde elde ettiği yöntemleri insanlara da öğretti. Yakalandığı kanser hastalığını içsel gücü ile iyileştirmiş ve bunu nasıl başardığını anlatmıştır.

Bu konuda sayısız öğrenci yetiştirmiş ve yetiştirdiği öğrenciler onun yöntemlerini kullanmışlardır. Bıkmadan usanmadan başkalarını eğitmiş ve dünyada sayılı kişisel gelişimciler arasına girmeyi başarmıştır.

1980’li yıllara gelindiğinde tüm dünyada insanın kendisini ve hayatının her alanını iyileştirme akımının öncüleri arasına girmiştir. Kişisel gelişim ile ilgili yazmış olduğu eserler bir milyondan fazla satış yapmıştır. .

Kendi ismini taşıyan Louise Hay House isimli bir şirket kurmuş ve bu şirketi evinin salonunda başlayıp büyüterek var etmiştir. Daha sonra ünlü yazarların ve uzmanların kitaplarını yayınlayan bir şirket haline gelmiştir.  

Louise L. Hay 81 yaşında iken kendi filmini yaptı. 89 yaşına kadar San Diego’da Bahçecilik ve danslarla ilgilendi.  30 Ağustos 2017 yılında Kaliforniya’da yaşama veda etti.

Düşünce Gücü ile tedavi anlatımı ve içeriği

Düşünce gücü ile tedavi kitabının çok akıcı bir dili var. Sular seller gibi tabiri bu kitabının akıcılığı için rahatlıkla kullanılabilir. Anlattığı konular net ve adeta okurken içinize işleyecek kadar etkili. Ortaya koyduğu çalışma ve çözümler ütopik değil. Nasıl yapabileceğinize kadar anlatılmış.

Düşüncenizin aslında hayatınızın belirleyici gücü olduğunu hiç düşündünüz mü?
Düşünmediniz ise hemen düşünün. Buna inanırsanız hayatınızda çok şeyi değiştirebileceğinizi göreceksiniz. Sadece iyi ve güzel düşünce ile hayatınızın zamanla nasıl iyiye doğru evrildiğine şahit olacaksınız.

Düşüncenin gücüne inanarak sevgi ve özgüven temeline dayalı yepyeni bir hayat oluşturabilirsiniz. Daha kitabı okurken bir şeylerin değişmesi gerektiğine kendiliğinizden karar vermeye başlıyorsunuz. Okuduğunuz kitap bir sivilceden kansere kadar hastalıkların nedenlerini, psikolojik sebeplerini, hangi olumsuzluklardan kaynaklandıklarını teker teker detaylı bir şekilde anlatıyor. Hatta hangi hastalık için hangi olumlu düşünce ile kendinizi besleyeceğinizi dahi veriyor.

Kitap aslında sahip olduğumuz hastalıkların olumsuz düşüncelerimizle oluştuğunu çok güzel bir şekilde açıklıyor. Nerede ise kitabın yarılarından itibaren bu hastalıkların tedavisi ile ilgili ciddi olumlamalar ve çalışmalar var. Başucu kitabınız olmaya aday bir kitap diyebilirim. Bu kitabı okuduktan sonra mide yanmalarının korkulardan, sırt ağrılarının desteksizlikten, boğaz ağrılarının konuşamamaktan olduğu gerçeğiyle yüzleşip önce ruhunuzu iyileştirmeyi öğreneceksiniz. 

Kitabı daha okurken şuna karar vereceğinize eminim. Geçmişinizi kurcalamak. Bugün yaşadıklarınızın köklerine ulaşmak ve onları değiştirmek için düşüncenin ne kadar değerli bir ilaç ve tedavi yöntemi olduğunu anlayacaksınız. Olumsuz düşüncelerimizin çöplüğünü bedenimize kaldırtmayalım. Bu çöplerin bedelini bedenimizi hasta ederek ödüyoruz. Aslında kendi kendimizi yok ediyoruz.

Kendimizi olduğumuz gibi kabul ettiğimizde hayatımıza düşünce yoluyla sevgiyi ve olumlu düşünceyi davet ettiğimizde var olan değişimin tek şahidi siz olacaksınız. Bunun için sadece inanmanız ve düşünce yapınızı değiştirmeniz gerekmektedir. O kadar.
Gerisi kitabın içinde…

Ve son söz!

İyi ki kütüphanemi düzenleme ihtiyacı hissetmişim ve iyi ki bu kitap tekrar elime geçmiş. Yıllardır çektiğim migren ağrılarımın çözümünü bu kitapla bulduğumu anımsamadığımda neden bu kitabı kütüphanemin bir köşesinde unuttum diye hayıflanmadım desem yalan olur. Okumaktan bir şey kaybetmezsiniz. Bu kitabı para kazanmak için yazılmış kitaplarla karıştırmayın. Bu kitap aslında yazarının ayağa nasıl kalktığını ve ayağa kalkarken hangi yöntemleri kullandığını anlatıyor yani yaşanmış bir hayat öyküsü aslında..
İyi okumalar.

İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!