Kitap Analizleri

Dinle Küçük Adam İle İçinizdeki Küçük Adamla Yüzleşeceksiniz

Dinle küçük adam ebat olarak küçük gibi görülse de sizi aynanın karşısına dikecek kadar cesurca yazılmış bir kitap. Her satırında yüzünüze tokat yediğiniz, her satırında sizi sizle yüzleştiren bir kitap.
Kitabı okurken dahi aynı hisse kapılıyorsunuz! Küçük adamların cehenneme çevirdiği bu dünyada, cehennemdeki hissenizle yüzleşiyorsunuz.
Bu kadar küçük bir kitap bir insanı nasıl sarsabilir, kendine getirebilir şaşırıyorsunuz. Kitap bittiğinde eminim kendinize gelemeyecek kadar sarsacak ve sizi sizle yüzleştirecek. Dışınızda geliştiğini zannettiğiniz şeylerden ne kadar sorumlu olduğunuzu anlayacaksınız.

Bu kitap bitikten sonra “Aa! Çok güzel kitap, tavsiye ederim. Muhakkak okumalısınız” diyebileceğiniz bir kitap değil “Dinle küçük adam” Kitabı gerçekten anlayarak okumuşsanız kitap bittiğinde oturduğunuz koltuktan kalkamamanız gerekir. Çünkü yazar belki de bilerek bu dili kullanmıştır bilemem ama yediğiniz tokatlardan abandone olmadan bu kitabı bitirmeniz mümkün değil.

Bu kadar etkili bir kitabı insanlara bırakan yazarı önce tanıyalım ve sonra kitabı anlatmaya başlayalım.

Wilhelm Reich kimdir?

24 Mart 1897 yılında Avusturya’da doğan Wilhelm Reich Psikiyatr tarihinin en çok konuşulan isimlerinden biridir. Dünyaca ünlü yazar Sigmund Freud’un öğrencisidir. Yaşadığı dönem içinde Freud’un cinsellikle ile ilgili tezlerini daha ileriye taşımak için emek vermiştir.

Reich yapmış olduğu çalışmalar ile Marksizm ve psikanalizi bağdaştırmaya çalıştı. Yöntem olarak ruhsal hastalıkları tedavi ederken cinselliği tedavi metodu olarak kullandı. Çalışmaları zamanındaki birçok entelektüeli etkilemiştir.

Onun kadar eleştirilen ve aynı zamanda hayran olunan insan sayısı azdır. Hastalara uyguladığı terapi seanslarında hastaya dokunarak onların içindeki orgazm potansiyelini geliştirmek için çalıştı. Hatta hastalarının iç çamaşırları ile seanslara girmelerini teşvik etti ve bütün alışkanlıkları yıktı. Orgone Enerji Akümülatörü onun icadıdır.

Amerika’da orgone üzerine yazılar yayınladı ve bu akümülatörün satışı devlet tarafından yasaklandı. Yasağa uymadığı için mahkemeye çıkarıldı, savunmasını kendi hazırladı. İki yıl mahkumiyet kararı verildi. FDA tarafından kitapları, çalışmaları ve yazıları yakılarak yok edildi. Kefaretle serbest bırakılma isteği gerçekleşmeden kalp yetmezliği nedeni ile 3 Kasım 1957 de vefat etti. “Faşizm Kitle Psikolojisi” ve “Kişilik Çözümlemesi” gibi birçok önemli eserin yazarıdır.

Dinle Küçük Adam anlatımı ve konusu

Dinle küçük adam kitabının muhteşem bir anlatımı var. Başta da belirttiğim gibi sanki yazar her satırında suratınıza tokat atarak sizi kendinize getirmeye çalışmış. Belki de içimizdeki küçük adamı ortaya çıkarmak niçin bilerek bu yolu seçmiştir. Çünkü yazar insan psikolojisini çok iyi bilen aynı zamanda bir psikiyatr idi.

Kitap aslında tam bir manifesto. Tüm insanlığa, küçük adamlara hepimize yönlendirilmiş bir acı sövlev. Bizi kendimize getiren bizi bize tanıtan sert duyuru. Aslında Dinle küçük adam edebiyat tarihinde klasikler arasına girmiş ve yedi kuşak herkesin okuması gereken ve kütüphanemizde yer alması gereken bir kitap.

Kitabı okurken dedik ya! Kendimizle yüzleşiyoruz. İçimizdeki yaşam gücü zayıftır.Tehlikelere karşı korunaksızdır.Birine elini uzatsa kolunu kaptıracaktır. Bu korkular içinde yaşayıp gidilmemelidir. Eğer katı olmak gerekiyorsa katı olunmalıdır. İnsanların ne dediği ve ne düşündüğü hiç de önem arzetmemektedir.
Çünkü yazar yaşamı boyunca sapık, toplumdan kopuk biri olarak tanımlanmıştır. Aslında kitap bu tanımlamaları yapan insanlara verilmiş ağır bir cevaptır.

Kitaptaki üsluba baktığımızda yanlışlar gösterilirken doğrular gösterilerek değil, içindeki küçük adam azarlanarak ortaya çıkarılmıştır. Zaman zaman hepimiz bizi yönetenlere, diktatörlere, zalimlere kızarız ve acımasızca eleştiririz. Sessiz kaldığımız, baş kaldırmadığımız, nemelazımcı davrandığımız, beni sokmayan yılan bin yaşasın tavrı içinde olduğumuz zamanlarda o insanları bizim var ettiğimizi düşünmeyiz. Aslında o adamların var olmasının sebebi içindeki küçük adamdan kaynaklanmaktadır.

Kitaptaki en önemli vurgu “bireysel kimliğini oluşturamamış kişilerin ulusal büyüklüğü savunmalari… Yani bu duygu sürüyü oluşturuyor. Ve sürüde yer alan kişinin birey olması ne kadar mümkündür?

Dinle Küçük adam kitabı hakkında sayfalarca yazı yazabilirim. Özellikle dikkat ediyorum ki kitabın gizemi ortadan kaybolmasın diye çok fazla içerik örnekleri vermiyorum. Ben sizin yerinizde olsam bu kitabı okumadıysanız hemen bilgisayarınızın başına geçin ve hemen siparişini verin. Kütüphanenizde olmasından pişman olmayacağınız kitaplardan bir tanesi olacaktır.

Ve son söz!

Wilhelm Reich gibi sıra dışı bir yazardan sıra dışı bir kitap. İçinizdeki küçük adamla yüzleşme kitabı. Okurken her satırında tokat yemiş gibi kendinize geleceğiniz bir kitap. Hem okuyun ve hem de başta çocuklarınız olmak üzere herkese okutun derim.İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!