Gündem

Cumhuriyeti ve Atatürk’ü Anlamak Ruhundaki Özgürlük Ateşine bağlıdır

Cumhuriyeti an Türkiye için sadece bir rejimin adı değildir, onu anlamak ruhunda yaktığın özgürlük ateşine bağlıdır. 600 yıl başında olanlar tarafından “Kul” olarak görülenlerin ilk defa insan olarak, eşit vatandaşlar olarak görüldüğü rejimin adıdır Cumhuriyet. O yüzden bizim için bir yönetim şeklinden çok daha büyük anlamlar ifade etmektedir.

Kurduğu devletin seviçleri vatandaşı ile paylaşan lider

Kurduğu devleti halkıyla kaynaştırmak için sevinçlerini onlarla paylaştı. Çocuklarına 23 Nisan’ı hediye etti. Bazıları için çok önemsiz ve basit gelebilir. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden tek ülkeydik. 19 Mayıs’ı Gençlere hediye etti. Aşağıdan gelen nesli savaş senaryoları ve kahramanlık öyküleri ile değil, bayramlarla yetiştirmek için emek verdi. Onların ruh dünyalarının bayram havasıyla gelişmesini istedi. Cumhuriyeti kurduğu tarihi bütün halkına armağan etti. Uzun yıllar savaşın içinde bitap düşmüş bir milletin yaralarını bu şekilde sarmaya çalıştı. Kısacık ömründe sevinçleri çoğaltmaya çalıştı. Ülkenin bütün sevincini halkıyla paylaştı.

Aslında ortada duran gerçek onun dehası sayesindedir

İçeride ve dışarıda bütün karanlık güçlerin elini üzerinden çekmediği bu ülke hala bugün yaşıyorsa onun büyük dehası yüzündendir. Bütün kaleleri zaptedilmiş, memleketi yönetenler ihanet içinde olduklarını itiraf etmiş olmalarına rağmen hala gönderinden bayrağın inmemesi, nerede ise yasaklanmasına rağmen halkın bayramlarına sahip çıkması, kutlamak için meydanları doldurması onun harcını sevgiyle yoğurduğu cumhuriyet sayesindedir.

Atatürk, sözden eyleme geçemeyenlerin değil, yeni yol ve çığır açanların anlayacağı büyük bir devrimciydi. Bir dahi idi. Öncü dahileri anlayabilmek, onların kendilerini çoğaltmak için geldiğini bilmeniz gerekir.

Atatürk’ün bilinci aslında çoğaldıkça büyüyen bir sürümdür. Atatürk bir insandı. Ancak dahileri salt insan olarak gördüğünüzde onu sabitler ve onun düüncelerini dogma haline getirirsiniz. Onların bıraktıkları her şeyin bir felsefesi olduğunu çok iyi bilmek gerekir. Bu felseyi anlayabilmek için bilinç hareketine ihtiyaç vardır O yüzden Atatürkçülük bir bilinçtir. Bir insana duyulan salt kuru bir sevgi değildir. Onu anlamak için sokaklarında milyonlarca Atatürk’ün gezdiği bir ülke yaratmak gerekiyor. İşte o gün bu ülke yarınlara umutla bakan, içinde yaşattığı binlerce rengiyle gökkuşağı gibi rengarenk sonsuza kadar yaşamaya devam edecektir.

Atatürk yürekli tüm canların Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!

İlgili içerikler
GündemYaşam

Gaflet, Dalalet ve Hatta Hıyanet İçinde Olanlar

GündemSiyasetYaşam

Cumhuriyet Halk Partisi Bilinçli Olarak Tabela Partisi Haline mi Getiriliyor?

GündemSiyaset

Müzmin Muhalefet Neden Sona Ermiyor.

GündemSiyasetYaşam

Altılı Masa Ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!