Kitap Analizleri

Ruhların Yolculuğu Ölüm Ve Ötesine Dair Kafanızda Soru Bırakmayacak

Ruhların Yolculuğu kitabı aklımızdaki bir çok soruya cevap buluyor. Ölüm insanoğlu için hep ilgi alanı olmuştur. Öldükten sonra neler olmaktadır. İnsanlar öldükten sonra din kitaplarında anlatıldığı gibi bir hayat mı yaşıyorlar, mezar denilen mola yerinde bekletilip, kıyametle beraber hesaba çekilip cennet ya da cehennem denilen ebedi mekanlarına mı gidiyorlar?
Yoksa bunların hepsi sadece dinlerin bize dayattığı gerçeği yansıtmayan şeyler mi? Uzakdoğu felsefesine göre hepimiz aynı ruh ile ama değişik bedenlerle tekamül edene kadar gelip gidiyor muyuz?

Bu ve buna benzer sorular hep insanlığın merakını çekmiştir. Reiki dersleri aldığım değerli bir insan bana ikinci aşama’dan sonra “Ruhların Yolculuğu” kitabını hediye etti. Kitabı evime geldikten sonra bir gün içinde okudum. O kadar ilgi çekici bir kitaptı. Michael Newton’un yazdığı bu kitap ruhlar alemi ile ilgili kafamdaki bir çok sorunun cevabını bulmamı sağlamıştı. En azından kitapta okuduklarımdan yola çıkarak sorular sorulara bağlanmış ve beni çok önemli bir noktaya getirmişti.

Bugün sizlere gerçekten beni etkileyen önemli kitaplardan biri olan “Ruhların Yolculuğu” kitabını anlatacağım. Kitaba geçmeden önce Michael Newton’u tanıyalım.

Michael Newton kimdir?

9 Aralık 1931 yılında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde dünyaya geldi. Peggy Newton ile evli olan yazar 1953 yılında Arizona Üniversitesini bitirdi.

Michael Newton uzman bir hipnoterapist’tir ve hayatının çoğunu insanlara ruhsal regresyon terapisi yaparak geçirmiştir. Bu konuda bir çığır açan Newton yeni bir yöntemle insanlara sadece geçmiş hayatlarını değil, hayatlar arası geçen tecrübelerini de hatırlatabilmeye başlamıştır. Ruhların Yolculuğu adlı kitabı, insanların yaşam seçimlerinin arkasındaki amacı ve ruhlarımızın nasıl ve neden ebedi olduğunu anlamak için yaptığı on yıllık araştırma ve görüşlerini sunuyor. Michael Newton, ruhsal regresyon terapisi sayesinde ölümden sonra hayat hakkındaki gizemlerin ortaya çıkmasında dünya klasmanında bir öncü olarak görülüyor.
22 Eylül 2016 yılında yine ABD, Kaliforniya eyaletinde vefat etmiştir.

Ruhların Yolculuğu Kitabının konusu ve anlatımı

Ruhların Yolculuğu kitabı ölüm ve yeniden doğum arasında var olan ruhsal dünyada neler olduğu sorusunun cevabını veriyor. Bu konuda yazılan kitapların hiçbirine benzememektedir. Bir çığır açan bu çalışmaya girmemek için ciddi şekilde kendine engel olmuştur ancak bir danışanının tedavisi sırasında ister istemez bu yöntemle onun eski hayatına giderek ağrının nedenini bulmuştur.

Durmadan sağ yanında geçmeyen kronikleşmiş bir ağrıdan bahseden hastası onu bambaşka bir alanda yoğunlaşmasına sebep olmuştur. İpnoterapi esnasında hastanın dikkatini ondan daha fazla bir ağrıya yönlendirerek ağrı üzerinde kontrol sağlamasını kazandırmak ve bu şekilde ağrısını azaltma yöntemi uygularken hasta bunun için bıçaklandığını düşünüyor ve o ağrıyı hissetmeye çalışıyordu.

Bu çalışma esnasında ağrıları dinmeyen kişinin Birinci Dünya savaşında Fransa’da süngü ile öldürülen bir asker olarak yaşadığı su yüzüne çıkıyor. Bunun ardından danışanında ağrı o andan itibaren kesiliyor. Bunun üzerine danışanlarını son doğumlarının öncesine götürme çalışmaları yapmaya başlıyor Bu denemelerde insanların öğrendikleri, dinsel şartlanmışlıkları gibi bazı faktörlerin cevaplarda etkili olacağını düşünerek biraz şüphe ile yaklaşıyor.

yaptığı çalışmalarda bunun böyle olmadığını aksine derinlerde gömülü anılarımız, görmezden gelinemeyecek kadar gerçek ile ilintili bir çok geçmiş deneyimin izlerini taşıyordu. Bu pratik çalışmaları yapa yapa insanların ruh dünyalarına girmeyi başaran yazar, buradan hareketle geçmiş yaşamlarımızda neler yaşadığımızı ve öldükten sonra neler hissettiğimizi ortaya koyan bir .çok çalışmaya imza atıyor. İşte bu kitap o çalışmaların okuyuculara sunulması.

Kitap hakkında söylenenler

Kitap hakkında okuyuculardan gelen sayısız görüş ve bilgi vardır ve bunların nerede ise tamamı olumludur.
Şimdi bunlardan bazılarını sizlerle paylaşarak incelememizi bitirelim.

Ruhların yolculuğu, bu alanda pek çok kitap unutulduktan sonra da hatırlanmaya devam edecek bir başyapıt. Frank  Boston

Kitabınız bana içsel benliğimi fark ettirdi ve hayattaki amacımın ne olduğu ile ilgili bir anlayış kazandırdı. Manevi bir bilgi aöa dinsel dogma içermiyordu. Size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum.  Vicki Hollanda

Ruhların yolculuğu kitabını satın aldıktan sonra onu yanımdan ayıramıyorum. Beni başka hiçbir kitabın etkilemediği kadar etkiledi. Viola Kanada

Ruhsal armağan olan kitabınızın mevcut literatürün hiçbirisi ile kıyaz edilemeyeceğini düşünüyorum. Joti İstanbul

Ruhların yolculuğu kitabı tüm dünya için büyük bir armağan. Sizi öyle bir kavrıyor ki karşı koyamıyorsunuz. Madole Hawai

Ve son söz!

Ve son söz olarak elinize nereden geçerse geçsin bu kitabı muhakkak okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Herkeste aynı etkiyi bırakır mı bilmem. Ancak ben bu kitabı hayranlıkla okudum ve hayatıma değer katan kitaplardan biri oldu.

İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!