Kitap Analizleri

Hangi Atatürk Yanlış Anlaşılan Atatürk ve Atatürkçülüğü Anlatıyor

Hangi Atatürk kitabı Atilla İlhan tarafından kaleme alınmış değerli bir kitaptır. Bu kitapta Atatürk ile ilgili ve hayatına dair ciddi olmayan, ipe sapa gelmez iddialar ile gelen kişilere verilmiş cevapların belgeleri ile anlatılmasıdır. Güzel kitabın tanıtımını sizlere bloğumda sunmaktan mutlu olduğumu belirtmek isterim.

Atilla İlhan  kimdir?

Atilla İlhan 1925 yılı nda İzmir’in Menemen ilçesinde dünyaya geldi. Babası Bedri Bey divan şairiydi. Bu nedenle şiire düşkün ve nahif bir çocuk olarak yetişti Atilla İlhan. 

Daha lise yıllarında İzmir Atatürk Lisesinde okurken tutuklandı ve okuldan uzaklaştırıldı. Bu yüzden İstanbul Işık Lisesinden mezun oldu. Hukuk okudu ama bitiremeden ayrıldı.

6 yıl Paris’te yaşadı ve ülkeye döndü. Birçok gazete ve dergide çalıştı. Demokrat İzmir gazetesinin genel yayın yönetmenliği ve başyazarlığını üstlendi.

Ali, Kaptanoğlu takma adıyla senaryolar yazdı. Nevin Yıldız ve Beteroğlu takma ismi ile Yücel dergilerinde şiirleri yayınlandı.

CHP şiir yarışmasında Cebberoğlu Mehemmed şiiriyle ikinci oldu. Bundan sonra Türk edebiyatının sayılı isimleri arasına girdi. Garip Akımı ve İkinci Yeni Şiire karşı gelen şairlerden oldu. Maviciler adı ile bilinen toplumcu gerçekçi şiir akımını başlattı. 

Yağmur Kaçağı ve Ben Sana Mecburum gibi şiir kitapları ile genç şair kuşağını etkilemeyi başardı.

Çok özel bir kalem olan Atilla İlhan birçok ödülün de sahibiydi. Bu ödülleri;

•           1946 CHP Şiir Armağanı Yarışması ikincilik ödülü

•           1974 TDK Şiir Ödülü

•           Yunus Nadi Roman ödülü

•           Sertel Demokrasi ödülü

2007 yılında iken Atilla İlhan Bilim ve Sanat Kültür Vakfı kuruldu. Kendi adına verilen Atilla İlhan Edebiyat ödülleri her sene sahiplerini bulmaktadır.

Atilla İlhan 1985 yılında kalp ameliyatı oldu. Yaşamı boyunca iki kere kalp krizi geçirdi. 80 yaşında hayata gözlerini yumdu

Hangi Atatürk kitap tanıtımı

2021 yılının ilk kitabı olarak Attila İlhan’ın ” Hangi Atatürk ” adlı eserinin de sonuna geldim ve ancak okuyunca anlaşılabilecek olduğunu düşündüğüm bu eser hakkında ne yazarsam yazayım eksik kalacağını peşinen belirtmek isterim arkadaşlar. Yazar Ulu Önderimiz hakkında hayali kanıtlar öne sürerek ipe sapa gelmez iddialar da bulunup kurtuluş savaşını küçümseyenlere cevap olarak geçmişte köşe yazılarından derlemiş olduğu bu eserin nerdeyse her sayfasını büyük bir şaşkınlık içerisinde okudum ve Atamızın ileri görüşlülüğüne bir kez daha hayran kaldım diyebilirim.

Atamız hakkında benim şahsen en bilgilendirici en kapsamlı olarak gördüğüm bu eserin dilinin biraz ağır olması ve yabancı kelimelerinin anlamlarının dipnot da verilmemiş olmasından dolayı benim için oldukça yorucu olmasına rağmen bu tek kelimeyle muhteşem eseri Atatürk’ün düşüncesini ve fikirlerini daha yakından tanımak için siz değerli okurların okumasını gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Yanlış Anlaşılan Atatürk ve Atatürkçülük

Kısaca kitabın konusuna gelecek olursam yazar eserinde Atatürk’ün ve Atatürkçülüğün ne kadar yanlış anlaşıldığını, sözde Atatürkçülerin neye ve kime hizmet ettiklerini ve kimi siyasetçilerin Atatürkçülük adı altında neler yaptığını, Atatürk’ün bu ülke için neler yaptığını ve ömrü yetseydi daha neler yapmayı planladığını, Atatürk milliyetçiliğinin ne anlama geldiğini anlatır.

 Emperyalist ülkelere karşı kurtuluş savaşı sonrasında toplumu ümmet aşamasından millet aşamasına getirinceye ve demokratik halk devrimlerini gerçekleştirene kadar yaşadığı zorlukları, Atatürk’ün Lenin ve Sultan Galiyev’in ortak özelliklerini, Padişah Vahdettin’in emperyalist ülkelerle gizli antlaşmalarla nasıl işbirliğine gittiğini belirtir

Atatürk’ün 1919-1945 arasında ki eğitim, ekonomi, politik, savunma, bağımsızlık, kalkınma, güvenlik anlayışı, dış politika anlayışının 1945 yılından sonra ki dönemde özellikle İsmet inönü olmak üzere Adnan menderes, Celal bayar vs..siyasetçilerin tam tersini yaparak ülkeyi nasıl emperyalistlerin kucağına iterek ülkeyi nasıl bir çıkmaza sürüklediğini, Atatürkçülük kavramının içinin nasıl boşaltıldığını açıkça anlatır

 Atatürk’ün doğu ve batı ülkeleri hakkında ki görüşlerini, Emperyalist ülkelerin Türkiye’yi içerden nasıl çökertmeye çalıştıklarını ve kimlerle işbirliği yaptığını, Emperyalistlerin dediklerini yapmayan siyasetçilerin başına neler geldiğini, ordunun Atatürkçülük adına yaptıkları darbelerin Atatürkçü düşünceyle asla bağdaşmadığını vs daha birçok konuda bilgi, belge, kaynak ve bizzat ULU ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün mecliste açık ve gizli görüşmelerde ki sözleriyle çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

  • Hangi istiklâl vardır ki yabancıların nasihatlarıyla, yabancıların planlarıyla yükselebilsin? ( 6 Mart 1922 Mustafa Kemal Atatürk)
  • Mustafa Kemal’in, iç içe üç büyük eylemi var; Emperyalizme karşı kurtuluş savaşı, padişaha karşı demokratik devrim, toplumun ümmet aşamasından ” Millet ” aşamasına dönüşümü…
  • Hangimiz, başarısızlığa uğrasaydı, Mustafa Kemal’in sırtında beyaz gömlek, ” Hain ” diye asılacağını doğru dürüst düşünmüştür..
  • Yolunda yürüyen bir yolcunun, yalnız ufku görmesi kâfi değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi gerekir. ( 1930 Mustafa Kemal Atatürk)
  • Mustafa Kemal yeni bir ülke yapmayı istiyordu. İnönü ise bu ülkeyi batılı emperyalist sisteminin ülkelerine benzetmeyi. İnönücülükle Atatürkçülük arasındaki gerçek farkta buradadır..
  • Siyasal, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa yaratılan zaferler, sürekli olmaz, az zamanda söner..( 1923 Mustafa Kemal Atatürk

Sultanlarla, halifelerle yönetilmiş ve yönetilen memleketlerde, vatan için, ulus için en büyük tehlike, sultanların ve halifelerin düşmanlar tarafından satın alınamalarıdır. Bu, çokluk, kolaylıkla sağlanabilmiştir. Meclislerle yönetilen memleketlerde de, en yıkıcı yan, bazı milletvekillerimizin ecnebi nam ve hesabına çalışmış ve satın alınmış olmalarıdır. Millet meclisleri’ne kadar girmek yolunu bulabilen vatansızların varlığı tarihin bu yolda ki örnekleriyle bellidir. ( 1927 Mustafa Kemal Atatürk)

Ve son söz!

Son sözler olarak bu cennet vatan uğruna seve seve canını feda etmiş başta ULUSAL ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK olmak üzere tüm Şehitlerimize Allah’tan Rahmet Diliyorum Mekânları Cennet Ruhları Şad Olsun Nurlar İçinde Uyusunlar.

Bu tanıtım yazısı Deniz Ulaş erdoğan tarafından yapılmıştır.
İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!