DinGündem

Diyanet’in Sesi Soluğu Neden Çıkmıyor?

Corona virüsü yine bize şunu ispatladı.
Diyanet İşleri Başkanlığı her zaman olduğu gibi toplumsal konularda refleks gösterip önderlik yapamamış, toplumun ihtiyaçları karşısında her zaman olduğu gibi duyarsız kalmıştır.

Dünya uzun zamandır Corona virüsü ile uğraşıyor. Binlerce insan öldü.
Ülkemizde 15 gündür tek gündem Corona Virüsü.
Ölen insanlarımız var. 300’e yaklaşan pozitif çıkan insanımız var.
Yeterli tarama yapılamadığı için kaç kişinin taşıyıcı olduğu tam olarak belli değil.
Bunlar herkesin aslında bildiği şeyler.
Ben başka bir şeyden bahsetmek istiyorum.

Diyanet İşleri Başkanlığı
Her yıl bütçesi en az 7-8 bakanlıktan daha çok olan Diyanet İşleri Başkanlığı.
Yıllardır yaptığı her şeyi cami cemaatinden toplayan Diyanet İşleri Başkanlığının milletin kan ağladığı bu dönemde hiç sesi çıkmıyor. Bu akşam cami minaresinden dua ettirdiğini duydum.
Oysa ilk kitabımda da yazdım. Diyanet İşleri başkanlığı bir din kurumu değil artık bir holding olmuştur.
Her şeyin özelleştiği zaman dilimlerinde Diyanet takvim basıp satmakta, dergi basıp satmakta, Türkiye’de üst düzey tur şirketleri olmasına rağmen umre ve hac ticareti yapmakta.

Diyanet İşleri Holdingi pardon Başkanlığı altı aylık umre ticaretinden kazandığı parayı yıllardır para topladığı halkına bağışlamayı, evlerinde oturmak zorunda kalan, işine gidemediği için mağdur durumda olan insanlarımıza el uzatmayı bu güne kadar düşünemedi. Mahalle bakkallarına gidip milletin borcunu ödeyen gizli kahraman kadar olamadı.
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı sadece takvim parasını bağışlasa, umre parasını bağışlasa milletin gözünde kaybettiği imajını toparlamaya çalışırdı.

Diyanet diyecektir ki, biz yıllardır burs veriyoruz, bilmem nereye cami yapıyoruz, şuraya buraya kurs yaptık. İşte onların hepsini bugün evlerinde oturmak zorunda olan insanların ceplerinden topladığı paralar ile yaptı.

Corona virüsü yine bize şunu ispatladı.
Diyanet İşleri Başkanlığı her zaman olduğu gibi toplumsal konularda refleks gösterip önderlik yapamamış, toplumun ihtiyaçları karşısında her zaman olduğu gibi duyarsız kalmıştır.
Bu milletin bu duyarlılığı göstermesini bugün holding gibi yönetilen Diyanetten beklemek hakkıdır ama bunu düşünecek vicdanlı bir Diyanet yöneticisi maalesef yoktur.

Yine ne yazık ki, Her zaman almaya alışmış Diyanet, bir kez olsun halkından aldığının çok az bir kısmını halkına vermeyi becerememiştir. Bundan sonra Diyanet hiçbir zaman halkın gözünde eski Diyanet olmayacaktır. Yazıldı bir köşeye…

İlgili içerikler
GündemYaşam

Gaflet, Dalalet ve Hatta Hıyanet İçinde Olanlar

GündemSiyasetYaşam

Cumhuriyet Halk Partisi Bilinçli Olarak Tabela Partisi Haline mi Getiriliyor?

GündemSiyaset

Müzmin Muhalefet Neden Sona Ermiyor.

DinYaşam

Hazreti Ali Sadece Zülfikar mıdır?

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!