DünyaGündemYaşam

Zengin Fakir Açmazı

Ülkemizin ve tüm dünyanın corona virüs ile boğuştuğu şu günlerde haberlerin arasında çok enteresan bilgiler yakalayabiliyorsunuz.

Türkiye’nin kaynaklarını Türkiye’ye akıtmak yerine kendileri için ticaret yapan zenginlerimiz; milletinin zengin olmasından daha çok kendi zenginliği için çalışan siyasetçilerimiz ne yazık ki bu ülkeyi bir arpa boyu ileri götürememiştir. Ülkemizin kazanımları olarak görülen yatırımlar kendilerini zengin etmek için var olan siyasetçilere komisyon ve yandaş iş adamlarına servet olarak geri dönmüştür. Yani ülkemizde yapılan yatırımlar halktan çok siyasetçileri ve yandaş iş adamlarını zengin yapmıştır.

Ülkemizin ve tüm dünyanın corona virüs ile boğuştuğu şu günlerde haberlerin arasında çok enteresan bilgiler yakalayabiliyorsunuz. Ülkemizin zenginleri yani ilk 100 zengin ve Corona virüs bağlantısını kurmaya çalıştım. Corona virüsten önce de ülkemiz birkaç yıldır ekonomik kriz ile boğuşmakta. Buna rağmen ilk 100 zenginimizin servetlerinde ciddi bir artış meydana gelmiş.

İlk 100 zenginimizin ilk sırasında yine bilindik bir isim var.
Murat Ülker.
Tam 4,7 Milyar Dolar servete sahip.
Yine bu haberlerin arasından cımbızla çektiğimiz bir bilgi de ilk 100 zenginimizin 29 adedinin dolar milyarderi olması. Yani servetleri 1 Milyar doların üzerinde. Ülkemiz yıllardır ekonomik kriz ile boğuşmasına rağmen Murat Ülker’in serveti bir önceki yıla göre artış göstermiş. Bahse konu 100 zenginimizin toplam zenginlik oranı dolar bazında 95 Milyar dolar. Bir başka tanımla ne hikmetse ülkemizde devam eden ekonomik krizler zenginlere yarıyor. Sokaktaki vatandaşın, esnafın ve bordrolu çalışanların durumu kötüye giderken zenginlerin daha da zenginleşmesi tuhaf değil mi?
Ancak bu ülkede tuhaf değil.
Tabi ki bu bilgileri bir yere bağlamak için vermeye çalışıyorum.

Dünya ve ülkemiz Corona Virüs ile boğuşuyor demiştik.
Şimdi ülkelerin bu mücadele için ayırdığı bütçelere bakalım.
ABD: 1 Milyar Dolar
Fransa – 373 milyar dolarAlmanya – 614 milyar dolar
İspanya –
216 milyar dolar
İngiltere –
412 milyar dolar
Japonya –
19 milyar dolar
Çin – 16 milyar dolar
İtalya
– 27.3 milyar dolar

Veee ! Türkiye 100 Milyar TL
Devede kulak bile olmayan bu paranın nerede ise tamamı yine zenginlere ayrıldı. Vatandaş için sadece emekli bayram ikramiyelerinin erken ödenmesi  çıktı.
29’unun milyar dolarlık, diğerlerinin milyon dolarlık servete sahip olan zenginlerimizin bu süreçte hem ekonomik kriz ve hem de corona virüs ile boğuşan ülkemize ne katkıları olmuştur. Hangi zenginimiz hiç olmazsa çalıştırdığı insanların hangi yarasına merhem olmuştur. Çalışmadığı zaman faturalarını dahi ödeyemeyecek çalışanları için hangi destek paketini gündemlerine almışlardır.

Bir başka açıdan baktığımızda bu zenginlerimiz 95 Milyar Doları bulan servetlerinden % 0,1’ini bağışlasalar 100 Milyon dolar, %1’ini bağışlasalar 1 milyar dolar para eder ki bu para ile ülkemizin corona virüsü ile mücadelesine ciddi bir katkı yapmış olamazlar mı? Bunu neden düşünmezler? Bu ülke her krizden sonra neden hep sokaktaki vatandaş fedakarlık yapmak zorundadır. Neden her krizde servetlerine servet katan zenginler kurtarılmakta, her krizin yükü vatandaşa yüklenmektedir.

İnsan hayatının söz konusu olduğu bu kadar önemli bir kriz ortamında milyar dolarları bulan servetleri ile ellerini bırakın parmaklarını dahi taşın altına sokmayan zenginlerimiz vatandaştan aldığının çok küçük bir miktarını dahi bu kriz ortamında düşünmemektedir.

Bu ülkenin aslında en büyük açmazı şudur. Kriz ortamları bunu göstermiştir.
1- Bu ülke kendini zengin etmek için çalışan siyasetçiler
2- Bu ülke servetlerine servet katan zenginlerin varlığı nedeniyle sürekli kriz yaşamakta ve her seferinde vatandaşın fedakarlığı ile bu krizden kurtulmaktadır.
Unutulmamalı ki bu devran böyle gitmeyecektir. Bunu en iyi siyasetçiler ve zenginlerimiz öğrenecektir.

İlgili içerikler
DünyaYaşam

Ruhumuzun Sesi mi, Zihnimizin Sesi mi?

Kişisel GelişimYaşam

Aile Dizimi Üzerine

GündemYaşam

Gaflet, Dalalet ve Hatta Hıyanet İçinde Olanlar

Yaşam

Bu Gece Musa Özdağ Hocam Düştü Aklıma

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!