Siyaset

Çok Partili Siyasi Hayatımız -4-

(Ecevit Dönemleri)
Bülent Ecevit çok mazbut bir hayat yaşamış, Türkiye tarihinde ender görülen rüşvete ve yolsuzluğa bulaşmamış nadir siyasetçilerden biridir. Efendi kişiliği, şair yönü, gazeteci kimliği, olaylara karşı verdiği serinkanlı tepkiler ile siyasi tarihimize geçmiş çok ender bir iki siyasetçiden biri idi.

1972 yılında CHP genel başkanlığına seçilen Bülent Ecevit’in ülkeyi 1980 ihtilaline kadar götüren süreçte bir Demirel, bir Ecevit’e geçecek hükümetler silsilesinin startı verilmiş oluyordu.
1973 yılında yapılan seçimlerde uzun süre sonra ilk defa bir sol parti seçimi birincilik ile bitiriyordu ancak tek başına hükümet kuracak sayıya ulaşamıyordu. Ecevit 1974 yılının ilk aylarında Erbakan’ın liderliğindeki Milli Selamet partisi ile kurduğu hükümet 10 ay sürdü. On aylık bu kısa süre içinde Kıbrıs Barış harekâtı yapıldı. Kıbrıs’ta yaşayan Türkleri Rumların katliamlarından ve zulmünden kurtaran bu harekattan sonra Kıbrıs’ta sonu gelmeyecek federasyon ve Kıbrıs devleti görüşmeleri başlamış oldu ancak Kıbrıs’ta yaşayan Türkler o tarihten sonra özgür bir ortamda yaşamaya başladılar. Bu harekatın başarıya ulaşmasında Ecevit’in kararlı tutumu ve Necmettin Erbakan’ın koşulsuz desteği çok önemliydi.

1977 yılında yapılan genel seçimlerde Ecevit CHP’yi rekor bir oy ile % 41 ile tek başına iktidar yaptı. Sol bir partinin Türkiye siyasi tarihinde aldığı en yüksek oy oranı idi ancak buna rağmen Ecevit tek başına hükümet kuracak sayıya ulaşamadı. 3 milletvekiline ihtiyaç vardı. Kurduğu azınlık hükümeti meclisten güven alamadı. Demirel, Erbakan ve Türkeş tekrar Milliyetçi cephe hükümetini kurdular. Bu olaydan sonra siyasi tarihimize Güneş Motel olayı diye geçen olay gerçekleşti. “Kumar borcu olmayan 11 milletvekili arıyorum” sözünü bu tarihte söyledi. İstanbul’da Güneş motelde görüştüğü Adalet partili 11 milletvekiline bakanlık sözü vererek Milliyetçi cephe hükümetini düşürme girişimine başladı ve en uzun süre Başbakanlık yapacağı hükümeti bu tarihten sonra kurdu.

Hükümetleri döneminde temel ihtiyaç maddelerinin çok kısıtlı olması, yine Demirel hükümetleri gibi terör olaylarının ardı arkasının kesilmemesi en büyük handikaplarından biri idi. Demirel tarafından meclise sokulan ve Güneş motel görüşmelerinde CHP saflarına katılan Tuncay Mataracı’nın gümrük bakanlığına getirilmesi ile Türkiye tarihinin en büyük silah kaçakçılığı Tuncay Mataracı tarafından Bulgaristan üzerinden gerçekleştirilmiştir.
1980 ihtilalinden sonra siyasi yasaklı olduğu dönemde eşi Rahşan Ecevit tarafından kurulan DSP’ye dışarıdan destek verdi. 1994 yılında Anasol-D hükümeti ile başbakan yardımcısı ve 1998 seçimlerinde ise MHP ile kurduğu koalisyonda Başbakan oldu.

Bülent Ecevit çok mazbut bir hayat yaşamış, Türkiye tarihinde ender görülen rüşvete ve yolsuzluğa bulaşmamış nadir siyasetçilerden biridir. Efendi kişiliği, şair yönü, gazeteci kimliği, olaylara karşı verdiği serinkanlı tepkiler ile siyasi tarihimize geçmiş çok ender bir iki siyasetçiden biri idi. Eğer bazı bakanlarının yolsuzluk ve karanlık işlerle uğraştığının farkına varsaydı belki 1950 yılında başlayan çok partili siyasi tarihimizin en temiz hükümetleri onun zamanında kurulmuştur diyebilirdik.

Genelde emekçinin yanında duran tavırları, bir türlü gerçekleştirme imkanı bulamasa da dilinden düşürmediği köy-kent projesi, Kıbrısta gösterdiği büyük başarı ve cesaret, hiçbir zaman kaybetmediği demokratik hayata olan bağlılığı onun adını siyasi tarihimize yazdırmaya yetmiştir.
Ecevit, çalışma bakanı olarak görev yaptığı dönem boyunca çalışan kesimlerin haklarının genişletilmesi için mücadele verdi. Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu’nun çıkarılması, sosyal güvenlik haklarının genişletilmesi için çaba harcadı.

1980 ihtilali olduğunda o da diğer siyasi parti liderleri gibi siyasetten uzaklaştırıldı ve siyasi yasaklar kaldırılana kadar gazetecilik yaptı ve kitap yazdı.

5 Kasın 2006 yılında vefat etti. 1980 öncesine damga vuran Demirel, Ecevit, Erbakan ve Türkeş dörtlüsünün akılda kalan aktörlerinin en önemlilerindi.

Bir sonraki yazı Özal dönemi olacaktır.

İlgili içerikler
GündemSiyasetYaşam

Cumhuriyet Halk Partisi Bilinçli Olarak Tabela Partisi Haline mi Getiriliyor?

GündemSiyaset

Müzmin Muhalefet Neden Sona Ermiyor.

GündemSiyasetYaşam

Altılı Masa Ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi

Siyaset

Otokrasi ile Yönetilen Ülkerin Demokrasi İle Aldatılma Oyunu

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!