Kitap Analizleri

Yüzbaşı’nın Kızı Efsane Bir Kalemden Efsane Bir Kitap

Yüzbaşı’nın Kızı efsane bir yazarın efsane eserlerinden bir tanesidir. Dünya edebiyatına mâl olmuş önemli eserlerden bir tanesidir. Bazı kitaplar vardır anlatmakta zorlanırsınız aynı zamanda anlatmaktan ve okumaktan keyif alırsınız.

Sanki o kitabın içine sihirli bir el değmiştir ve kelimeler gözünüzün önünde kuş gibi kanatlanıp uçar. Kitap azaldıkça bitmesin istersiniz. Yüzbaşının kızı romanı anlattığım özellikte kitaplardan biridir. Ana romanını okurken başta zorlanmış ve bırakmak istemiştim ancak ilerledikçe bu sefer kitap bitmesin istemiştim. Yüzbaşının Kızı kitabında da aynı şeyleri hissettim.

Tadı damağımda kalan muhteşem eserlerden bir tanesidir. Efsane Rus yazar Alexandr Puşkın’in kaleminden çıkan bu kitabı sizlere tanıtmadan önce dünya edebiyatının yıldızlarından bu muhteşem yazarı kısaca sizlere tanıtmak istiyorum.

Alexendr Puşkin Kimdir?

Aleksandr Sergeyeviç Puşkin Moskova’da 6 Haziran 1799 yılında doğmuştur. Moskova’nın Zaharovo köyünde babasının çiftliğinde çocukluğunu yaşadı Evinde mükemmel bir eğitim alan Puşkin daha sonra Çar Köyü lisesinde devam etti. Lisede şairlik yönünü keşfetti. Liseden sonra Dış işleri Bakanlığında bir göreve atandı. 

Daha sonra yazdığı şiirler elden ele dolaştı ancak kitap olarak basma imkanı olmadı.İsyankar şiirlerinden dolayı Kafkasya’ya daha sonra Moldova’ya sürgün gönderildi. 

Sürgünde üç yıl kaldı ve bu sırada Kafkasya Esiri, Bahçesaray Fıskiyesi, Mahpus, Kara şal gibi önemli eserlerini ortaya çıkardı. 1826 yılında Çar’ın çağrısıyla  Moskova’ya geldi. Boris Godunov isimli tragedyası yasaklandı.

1836 yılında onu çekemeyenler tarafından düelloya zorlandı ve bu düelloda yaralandı. 29 Ocak 1837 yılında öldü. Halkın ayaklanmasından korkan çar şairin naaşının gizlice çıkarılmasının emrini verdi. Aleksandr Sergeyeviç Puşkin üstadı olan Jukoyskiy vefatından sonra Rus Şiirinin Güneşi battı demiştir. 

Yüzbaşı’nın Kızı Kitabının tanıtımı

Yüzbaşı’nın Kızı kitabının tanıtımına geçmeden önce şunu belirtmek isterim. Çıtası yüksek bir roman okuyacaksınız. Romanımızın kahramanı Pyotr Andreyiç. Onun gözünden Rusya’nın çalkantılı dönemlerini ve subayın Yüzbaşının kızına olan aşkını okuyacaksınız.

Pyotr Andreyiç zengin bir konumtanın oğludur ve çok iyi Fransızca dersi almıştır. O arkadaşları gibi sokaklarda vakit öldürmek yerine çok iyi bir subay olmak için yetiştirilmiştir. Gezip eğlenebileceği Petersburg’a gönderileceğini zanneden kahramanımız Orenburg’ta bulunan Belogorskaya Kalesi’ne gidecektir.

Bütün hayalleri yıkılan Pyotr babasının hizmetkarı Savelyiç ile yola çıkar. Yol üzerinde bir handa konakladıklarında Pyotr  İvan İvaniç isimli bir ustadan bilardo dersi alır. Bunun üzerine kendi aralarında yarış yaparlar ve bu yarışı İvaniç kazanır. Pyotr bunun üzerine 100 kopenk ödemek zorunda kalır. Oradan ayrılıp yolculuklarına devam ederler ve Belogorskaya’ya varırlar. Buraya gelmeden önce kendilerien yol tarif eden kişiye Pyotr tavşandan yapılma kürkünü hediye eder.

Bir süre sonra Pyotr yüzbaşı ile yaşamaya başlar ve onun kızı Marya’ya aşık olur. Aynı zamanda kıza Şvabrin’de aşıktır. Bunun üzerine aralarında düello yaparlar ve Pyotr yaralanır ve 5 gün uyanamaz. Uyandığında Pyotr’nin hapiste olduğunu öğrenir. Onun oradan çıkmasını sağlar.

Marya’nın duyguları

Marya’nın duyguları da ona karşı boş değildir. Marya’da onu sevmektedir. Bunun üzerine Pyotr babasına mektup yazar ve Marya’yı istemesini söyler. Ancak bunu babası onaylamaz, bunun üzerine ister istemez Marya Pyotr’den uzaklaşmaya başlar.

Bir süre sonra ülkede ayaklanma çıkaran Pugaçev Yüzbaşı, karısı ve çavuş idam edilir. Bu kişi aslında kendilerine yol tarif ettiği için Pyotr’nin kürkünü verdiği kişiden başkası değildir. Pugaçev Pyotr’i köyün başına geçirmek istemektedir ancak o bunu kabul etmez. O Orenburg’a gitmek istemektedir ve yanına Savelyiç’i alarak Orenburg’a gider.

Orenburg ve işgal

Bir süre süre Pugaçev tarafından Orenburg’da işgal edilir. Pyotr savaşmayı teklif eder ancak kimse kabul etmez. Açlık ve yokluk yüzünden ciddi kayıplar verilir. Bu arada Pyotr’e Marya’dan mektup gelir. Köyün başına Şvabrin’in geçtiğini ve onunla evlenmek istediğini bunun için üçgün izin aldığı belirtir.

Pyotr ve Marya evlenme isteklerini Pugaçev’e bildirirler ve Marya’yı ailesinin yanına göndererek savaşmaya devam eder. Ordunun ailesinin yaşadığı köye yaklaştığını duyunca hemen köye gider ve oradan ailesini uzaklaştırır.
Pyotr bir zaman sonra sorguya çekilir ve hapse atılır. Ancak Marya saraya giderek onun serbest bırakılmasını ister ve bu isteği yerine getirilir.

Pyotr serbest kaldıktan sonra Marya ile evlenir ve mutlu bir şekilde yaşamaya başlarlar.

Ve son söz!

Ve son söz şu olmalı bu kitap için.
Dün ya üzerinde bir efsane yazarın kaleminden efsane bir kitap okumak isterseniz Yüzbaşı’nın kızı tam aradığınız kitaptır.
İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!