Kitap Analizleri

Tuzak Uyuşturucu Tuzağındaki Çocuklarımızın Gerçek Öyküsü

Tuzak İlker Şenol’un kaleminden çıkmış güzel bir öyküsü ve kurgusu olan bir kitap. Bu kitabın tanıtım yazısı da Eftelya Akdeniz’e ait. Bu güzel tanıtım yazısına sadece giriş yazısı ekledim ve bloğ yazım tekniğine göre uyarladım.
Kendisine ait cümlelere tek eklime eklemedim.
Ara başlıklarla daha kolay okunmasını sağlamaktan öte bir katkım olmadı.

Eftelya Akdeniz izin verdiği müddetçe yapmış olduğu tanıtımları bloğumuzda vermeye devam edeceğim. Çünkü yapmış olduğu tanıtımlar ve kitaptan almış olduğu alıntılar gerçekten çok değerli. Bu tanıtımları okuduğunuzda daha okumadan kitap hakkında izlenim elde ediyor ve nasıl bir kitap okuduğunuzu biliyorsunuz.

Tuzak konusu ve içeriği

Öncelikle bu kitabı okuyacak arkadaşlara tavsiyem, arkadaş dediğimiz kişileri gözden geçirmeniz ve insan sarrafı olma yoluna erken başlamanızdır… Zira bu kitap farkındalıktan da öte sorgu oluşturacak derin ama akan bir anlatıma sahip…

Amansız sona doğru sürüklenen Esra’nın hikayesi kınalı gibi duran saçları ve masmavi gözleri umuda bakarken, bağımlılıktan dolayı adım adım eriyen sermaye kızına dönecek olan hikayedir. Kitabın süslü olmayan yalın üslubu sizi direkt konuya dahil ediyor öyle ki alıntı kaydetmeden kitabı okumuş bulundum.

Esra hassas ruhlu saf yürekli yine de aman vermeyen zor bir kızdır… Ceviz içini doldurmayacak sebepten dolayı biricik annesi Gülay’ın kalbini kıracak kadar da cahildir… Babasızlığını düşünmesine izin vermeyecek kadar kızının yanında olan ve büyüten Gülay, kızının ruhunun cahilliğine çare olamamıştır… Küçücük olaydan büyük sözlü şiddete sebep olan Esra da duygu boşluğunda kaçması gereken insanlara daha çok sığınmış olacaktır.

 Bu insanlar Esra’nın okulda üzülmesine ve rezil olmasına sebep olan kızı en rezil bir biçimde ifşa edecek Esra’nın güvenini çekecektir… Bu insanlar yok oluşun anahtarıdır.

Ağzına sigara bile sürmemiş Esra’nın, esrar, hap, daha sonra da eroin’e geçişinde sinir olmamanız kitabın sayfalarına dalıp Esra’ya çare olmak için çaba göstermemeniz mümkün değildir. Her şeye rağmen Esra bağımlı olmuş ve krizlerini atlatmak, uyuşturucusuna kavuşmak için en pis işlere de girişecektir.

Esra’nın çıkmazları

(Esra’nın çıkmazlarını okumaya devam edeceksiniz ve kendini yakışını, belki de yeniden doğuşunu)

Çıkış yolu olmadığında düşündüğü anda annesine öldüresiye korkutup üzdüğünü düşünürken uzanacak yardım elinin ona ne katkılar sağlayacağını ilerleyen sayfalarda görmeniz mevcuttur…

Anka kuşu kendini yaktı ama yine de doğmayı seçti.

Aynı bu şekilde bir hikayeye bende tanık oldum… Bir arkadaş daha böyle bir çıkar ilişkisi olduğunu bilemeden insanların arasına katılmış, sonunda bağımlı olmuştu… Yanmıştı, ama o anka kuşu olmayı değil serçe olup tek damla gözyaşında yok olmayı seçti…

Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen akıcı üslubu ile 40 yıllık dostluk kurmuşsunuz gibi karşılamamanız ve etkilenmemeniz mümkün değildir… Sanırım kitap seri olarak ilerleyecek ve ikinci romanın adı da “Sokaktan Gelenler” olacak… Başarılı olacağından eminim… Yazar İlker Şenol’a eseriyle tanıştırdığı için teşekkür ederim.

Tuzak Kitabından Alıntılar

Tuzak Kitabından Alıntılar yaparak kitabın tanıtımına devam edelim.

Başına gelenlerden dolayı ve evi terk ettiği için annesinin kendisine kızgın olduğunu biliyordu. Anneler böyleydi işte. Belki annesi de ona affetmişti. Ama affedip affetmediğini hiçbir zaman öğrenemeyeceğini de biliyordu.

(Syf.381 – 1.Basım 2020)

“Öfkeli bir annenin önünde kim durabilirdi ki?”

(Syf.200 – 1.Basım 2020)

“Belki de ölüm onun için bir kurtuluş olacaktı.” (Syf.227 – 1.Basım 2020)

Kitabın tanıtım bülteni

Bu roman; Küllerinden doğan Anka Kuşu efsanesinin, yaşam mücadelesi veren insanların hayatının hikâyesinin benzeşmesidir.
Uyuşturucu içeren maddelerle hiç tanışmamış çocuklarımıza, uyuşturucu içeren maddelerin neler yaptığını, neler yaptıracağını anlatmak; bu konuda fikir sahibi olmalarına katkı sağlamak.


Sokaklarda, öncelikle de okullarda çocuklarımızı ne gibi tehlikeler beklediğini anlatan, ilk olarak maddeyle nasıl tanıştıklarını resmeden,
Madde bağımlısı olan çocuklarımız, bağımlı hale geldiklerinde nasıl bir davranış sergilediklerini tasvir eden, madde bulamadıkları zamanlardaki; koma halleri. Bulabilmek için neler yaptıklarını ifade eden (Hırsızlık, yalan söyleme, fuhuş vs.)
Bağımlı hale gelen çocuklarımızı, uyuşturucu tacirlerinin nasıl kullandıkları ve neler yaptırdıkları (Torbacılık, fuhuş, vb.) gösteren,
Bağımlı hale gelen çocuklarımızın, maddeden arınmaları için yapılan rehabilitasyon hizmetleri konusunda bilgi veren, gerçek hayat hikâyesinden esinlenerek yazılmıştır.

Ve Son Söz!

Ve son söz olarak her zaman ifade ettiğim cümleleri tekrar edeceğim. Okunan her kitap aslında hayatımızda yolumuzun kesiştiği bir senaryodur. Önümüze çıkan bu senaryodan muhakkak alacağımız bir şeyler vardır. Bir cümle olsa bile…

Tuzak kitabının tanıtımı Eftelya AKDENİZ tarafından yapılmıştır.
İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!