Kitap Analizleri

“Dön Muazzez” Romanı ile Beraber Gizemli Bir Yolculuk

Dön Muazzez kitabını 2009 yılının bir Kasım ayında imzalattırıp almışım yazarın elinden..
Ayşenur Yazıcı ile yollarımız onun fanlarının organize ettiği bir toplantıda kesişti ve tabi ki kitapları ile de o zaman tanıştım.
Ayşenur Yazıcı Türkçeyi çok iyi kullanan, konuşan çok az kalmış insanlardan bir tanesi. Çok kitabı var, ben 4 ya da 5 tanesini okudum. Onların içinden “Dön Muazzez’in benim için yeri farklıdır. 100 sayfa kadar olan bu romanın öyküsü beni o kadar etkilemişti ki, kitabı okuyup bitirdiğimde Muazzez’e şiir yazmıştım. Dön Muazzez kitabının tanıtımı bittiğinde bu şiiri de sizlere sunmak isterim. Önce Ayşenur Yazıcı kimdir onu tanıyalım.

Ayşenur Yazıcı kimdir?

Çok uzun bir cv’ye sahip yazarın biz sadece hayatını ana hatları ile buraya alacağız.
Yazıcı, 13 Eylül 1958 tarihinde Elazığ’da dünyaya geldi. Annesi ilkokul öğretmeni Suna hanım, babası emekli tuğgeneral Necati Süral beydir. 

İlkokulu Ankara’da Teğmen Kalmaz İlkokulunda okumuştur. Ortaokulu Fransa Paris’de C.E.S. Delory okulunda , Liseyi ise Ankara Tevfik Fikret Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi de yine Fransa Paris’de Lyon Rhône Akademisi Kozmetoloji bölümüni 1980 yılında bitirerek “Kozmetolog- Vizajist” olarak mezun olmuştur. Kozmetoloji ve sahne sinema sanatları eğitimi aldı.
TRT, Kanal D, CNNTürk, Atv, gibi önemli kanallarda spikerlik, sunuculuk yaptı ve ana haber bültenleri sundu. Türkiye’nin önemli gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Çeşitli film ve dizilerde oynadı. Yayınlanmış onlarca eserin yazarıdır.

Dön Muazzez romanı karakterleri ve konusu

Dön Muazzez romanı çok sade, içten ve net bir anlatım ile yazılmış bir kitap. Kitabı elinize aldığınızda kahve yanında çikolata gibi düşünün. Onsuz olmaz dediğiniz bir kitap. Bir kadının öyküsü ancak bu kadar güzel ve kısa anlatılabilirdi.
“Son nefesini vereceği anı planlamak ürkütücüydü. Son seçenekti, karar vermişti. Yüzbin duaya sığınmış, milyon kez direncini zorlamış, milyar kez hüsrana uğramış bir kadın pes etti”

İşte annesinin cenazesinin yanında sabahlayan, komşu Hayriye teyzenin yanında birkaç gün misafir olarak kaldıktan sonra babaanne Kamile hanımın yanında sessiz, konuşmadan geçen uzun, upuzun yıllar…
İstanbul’a geldikten sonra zorlu geçen günler ve o zorlu günlerin mükafatı olarak ona hediye edilen Halil. Ali ve Muazzez’i bağrına basan Halil’in bir gün morg’da yüzyüze gelinen ölüsü ve ardından hayata tutunmak için hiçbir nedenin kalmaması.
Balkondan aşağıya kendini atarak bir hayata son verme planı ve gerçekleşmesi…
Birkaç satırda anlatmaya çalıştığımız romanımızın bundan sonrası bambaşka bir çehreye bürünüyor. Onu da anlatmayıp sizi merakta bırakalım. İnsanın şartlar ne olursa olsun hayatı seçmesi halinde önüne çıkacak sonsuz seçenekleri akla gelmeyen bir mekanda anlatış.
Ben Dön Muazzez’i okuduğumda bittiğine üzülmüş ve hatta yazara kızmıştım. Bu kadar muhteşem bir konu neden bu kadar kısa yazılır diye. Emin olun, sizde aynı şekilde hissedeceksiniz.

Muazzezlerimiz

Muazzezlerimiz çok toplumuzda. Bu anlamda romanı okuduğunuzda ülkemizdeki zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan Muazzezleri hatırlayacaksınız. Bu ülkede kadın olmanın, yaşamanın ne kadar zor olduğunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Aslında Muazzez ülkemizin her hangi bir mahallesinde yaşayan bir kadın. Keşke bu kitap onların ellerine geçebilse ve şartlar ne kadar ağır olursa olsun, önünde sonsuz imkanların var olduğunu bilebilseler.

İşte Dön Muazzez romanını okuduğumda istemsizce elime kağıt kalem almış ve 2009 yılında “Dön Muazzez” şiirini yazmıştım. Ülkemizde zor şartlarda yaşayan bütün kadınlarımıza ithaf ettiğim şiirimle sizleri baş başa bırakırken “Dön Muazzez” romanıyla muhakkak buluşmanızı tavsiye ederim.

Dön Muazzez Şiiri

Neden doğdun Muazzez, düşün kendi kendine
Cevabı sende saklı, bulmak kimin haddine
Yüzbin duaya sığın, at içinden kederi
Düşündüğün şeylerin inan yoktur ederi
Seven sevmiş yaratmış, insan diye ad koymuş.
Sızlanmayı bırakıp yeniden yaz kaderi
Dön Muazzez kendine bul cevheri içinde
Sebep ve sonuçları sorma neden, niçin de.

Çok Haliller çıkacak hayatında önüne
Sevgi olsun hedefin yenik düşme kinine
Hayat ölüm hattında resimler çizeceksin
Kaderi yeni baştan yeniden yazacaksın.
Sevgisiz zannettiğin şu koskoca dünyada
Sevgiyi yaşayacak kendine kızacaksın.
Dön Muazzez kendine bul cevheri içinde
Sebep ve sonuçları sorma neden niçin de?

İnan Muazzez inan kendine döneceksin.
Aşkın yakan narında severek yanacaksın.
Her tekamül sınavı mutlu sonla bitecek.
Kıyamet neden sura, senin için ötecek.
Her ölümde bir hayat yeniden filizlenir.
Sana verilen, sana inan bir gün yetecek.
Dön Muazzez kendine bul cevheri içinde
Sebep ve sonuçları sorma neden niçin de?

İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!