Kitap Analizleri

Beyin Gücünü Geliştirme Kitabı Beyninizi Test Etmenizi sağlayacak

Beyin gücünü gelişme kitabının elime geçmesinin çok ilginç bir öyküsü vardır.
O zamanlar Ümraniye’de görev yapıyorum. Oğuz Saygın aylık toplantılarımızdan birine gelip, “Beyin gücünü geliştirme” konusunda seminer verdi.
O seminerin başında “Doğru eleştiri nasıl yapılır” konusunu işledi.

Salona dönerek “Üç dakika serbest bir konuda konuşabilecek birini arıyorum” dedi. Yaklaşık bir dakika beklemesine rağmen kimse elini kaldırmadı. Ben elimi kaldırarak konuşmak istediğimi söyledim.
Seçtiğim konu hakkında yaklaşık üç dakika konuştum.
5 dakika önce parmağını kaldırmayan herkes bu arkadaşınızın konuşmasını eleştirenleri görmek istiyorum dediğinde eleştiri sırasına girmişlerdi.

Oğuz Saygın ufak tefek önemsenmeyecek hatalar yaptığımı ama muhteşem konuştuğumu  söyleyerek bana “Beyin Gücünü Geliştirme” kitabını hediye etti. Bu olayın olduğu seneyi hatırlamıyorum ama uzun bir zaman oldu. En az 15 yıl.
En az 15 yıl önce okumuş olduğum bu kitap kütüphanemi karıştırırken tekrar elime geçince şöyle bir göz attım ve size tanıtmaya karar verdim.

Oğuz Saygın kimdir?

Oğuz Saygın, İstanbul’da 1952 yılında doğdu.. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bitirdi.

1996 yılından itibaren kişisel gelişim alanında ciddi çalışmalar yaparak profesyonel olarak eğitim seminerleri vermeye başlamıştır.

“Dünyanın İlk Master Traineri” olarak ün salan Dr. Wyatt Woodsmall’dan 2003 yılında eğitim aldı. Aldığı bu eğitim neticesinde NLP Trainer” oldu.

“Negatif Limanlardan Pozitif Sulara” isimli kitabı ilk çıkan kitabıdır ve 2004 yılında yayınlanmıştır.

Ülkemizin önde gelen NLP uzmanlarından biri olan OğuzSaygın’a ait başlıca kitapları şunlardır,

Kişisel Değişim Stratejileri,
Başarı Rehberi,
Bilge Simitçi,
Hayatın İçinde Kişisel Gelişim
Beyin Gücünü Geliştirme

Beyin Gücünü Geliştirme Kitabının tanıtımı

Beyin gücünü geliştirme kitabı roman ya da hikaye gibi yazılmış bir kitap olmadığı için özetini çıkarmamız mümkün değildir. Kitapta hafıza teknikleri verilmekte ve bu şekilde beyin gücünün sınırları geliştirilmektedir.
Yazar hafıza teknikleri ile ilgili Abdullah ve Muhammed isimli çocuklarla seminer, konferans ve televizyon programlarında yaşadıklarını anlatıyor.
Kitabı okuyanlara şunu tavsiye ediyor.

“Bu kitapta verilen örneklerin bazılarını hemen yapamayabilirsiniz. Kolay olan örneklerin yanında bazılarını yapabilmek için belli bir seviye gerekiyor. Hedeflediğiniz yere gelmek için asla vazgeçmeden çalışmalısınız. Eğer bu kitabı dikkatlice okursanız ve daha önemlisi anlatılanları uygularsanız sizde içinizdeki büyük kaynaklara ulaşmanın yollarını bulabilirsiniz.

Kitabın tanıtım yazısı

Her insanın doğuştan getirdiği muazzam bir zihinsel potansiyel vardır. Fakat bilim adamlarının araştırmalarına göre bu kapasitenin ancak % 1 gibi çok az kısmı kullanılmaktadır. Oysa günümüz dünyasında bu oranı çok daha yukarılara çıkarabilecek teknikler mevcut.

Bu bakış açısıyla hazırlanan bu kitap; 7’den 70’e herkesin zihinsel potansiyelini ve hafıza gücünü geliştirmesi amacıyla hazırlanmış olup, özellikle eğitim-öğretim hayatında bu tekniklerin etkin bir şekilde kullanımını hedeflemektedir. Bir Hafıza eğitim uzmanı olan Oğuz Saygın ve bu teknikleri hayatlarının bir çok alanında başarıyla uygulayan 13 ve 15 yaşlarındaki iki öğrencisinin ortak eseri olan bu çalışmada,

· Beyni etkin kullanmak
· Kelimeler, atasözleri, vecizeler ve uzun metinlerin hafızaya alınması;
· İsimler yüzler ve çok sayıda telefon numaralarının hafızaya alınmasının sırları anlatılmakla ve daha birçok ilginç bilgiler verilmektedir. Kitapta ayrıca bu üç hafıza eğitimcisi ve uygulayıcısının TV ve seminerlerde yaşadıkları sıra dışı ve ilginç olaylara da yer verilmektedir. Bu kitaptaki teknikler ve uygulamalar sayesinde kolay ve güzel öğrenmenin önemli bir anahtarını elde etmiş olacaksınız.

Kitaptan bazı notlar

Kitaptan bazı notlar vererek tanıtımımıza devam edelim.

– Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.
– Çok iyi ya da çok kötü hafıza yoktur. Eğitilmiş ya da eğitilmemiş hafıza vardır.
– İnsanları kolaya ve rahata alıştıranlar asla onların dostu değildir. Ovidius
– Hayal gücü bilgi gücünden önemlidir. Einstein
– Çocuklar beyinlerinin iki tarafını kullanmalarına rağmen sağ beyinle alakalı hayal gücü ve hafıza eğitimlerinden daha çok ezbere eğitim verildiği için bu yetenekleri zamanla yok olmaktadır.
– Tarihteki bütün dehalar, büyük buluş yapanlar, üstün kişiler hep beyninin iki tarafını da mükemmel bir işbirliği içinde kullanan kişilerdir.
– Doğru yolda yürüyen ayağı aksak bir insan, ayağı sağlam bir koşucudan daha çabuk hedefine ulaşır.

Ve son söz!

Ve son söz olarak bu kitapla ilgili çok şey söyleyebilirim. Sadece yazarın kitabı okuyanlara vermiş olduğu tavsiyeyi sizlere ileterek tanıtım yazıma son veriyorum.
“Bu kitabı içerisindeki bilgileri yazarıyla müzakere edecekmiş gibi kullanın.


İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!