Kitap Analizleri

Allah ile Aldatmak Kitabı İle Perde Arkasındakileri Öğreneceksiniz.

Allah ile Aldatmak  kitabını yıllar önce okumuştum ve beni çok etkilemişti. Rahmetli Yaşar Nuri Öztürk’ün anlatımını beğenenler için sıkılmadan okuyabilecekleri bir kitap. Dinler insanoğlunun her zaman en yumuşak karnı olmuştur. Bu yumuşak karnı kazanç kapısı haline getiren insanlar tarih boyunca hiç eksik olmamıştır. Yaşar Nuri Öztürk, Allah ile aldatmak kitabında Allah perdesinin ardına saklanıp insanları kullanan insanları ve oluşumları çok güzel bir şekilde deşifre etmiştir.  

Kitabın anlatımında ayet ve hadis vurgulamaları, ayet ve hadislerin arasına yerleştirilen ayağı yere basan sağlam bir anlatım kitabı gerçekten sıkılmadan okunabilir bir hale getirmiş. Genelde tüm dinler, özelde ülkemizde cereyan eden din paravanının arkasına saklananları öğrenmek ve sahip olduğunuz inancınızı sağlam bir zemine oturtmak için okumqanız gereken bir eser diye düşünüyorum.
Her zaman olduğu kitap ile ilgili bilgi vermeden önce Yaşar Nuri Öztürk’ü kısaca tanıtalım.

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk kimdir?

Trabzon iline bağlı  Küçükdere köyünde dünyaya gelen Yaşar Nuri Öztürk. İlk eğitimini babasından Kuran okuyarak almıştır. Hafız olduğunda daha 9 yaşında idi. On yıl klasik medrese eğitimi aldıktan sonra hukuk ve ilahiyat eğitimlerini tamamladı. İslam felsefesi konusunda doktorasını tamamlamadan önce 12 yıl imam ve vaizlik yaptı. Aynı dalda doçent oldu. Avrupa, Afrika ve Ortadoğu da kendi alanında araştırmalar yaptı.

 Amerika’da  İslam Düşüncesi ve Çağdaş Sufi Düşünce dersleri verdi. YazarımızTürkçe, Farsça, İngilizce, Fransızca ve Arapça dillerinde çeşitli çalışmalar yaptı. Türkiye Milli Kültür Vakfı ödülünü aldı. 

Yaşar Nuri Öztürk yılmadan, bıkmadan çeşitli zorluklarla karşılaşmasına rağmen yurtiçinde ve yurtdışında konferanslar verdi. Ülkemizde Kur’anın özüne dönüş konusunda öncülük yaptı. Time dergisi tarafından 20. Yüzyılın önemli kişileri arasında gösterildi. Time Dergisi onu  100 kişiden ilk 10 arasına giren kişi olarak belirledi. Ülkemizdeki üniversitelerde dekan ve öğretim üyesi olarak görev yaptı. 

Hayatı boyunca 50’ye yakın kitap yazdı. İstanbul üniversitesi İlahiyat Fakültesi kurulduktan bir yıl sonra dekan olarak görevlendirildi. Hiç yorum katmadan yazdığı Kur’an meali Türkiye’de en çok okunan meallerden biridir. Bu kitap 1993-2003 yılları arasında 126 baskı ile Türkiye’nin en çok baskı yapan kitap olmuştur.

Allah İle aldatmak konusu ve anlatımı

Allah ile aldatmak kitabının omurgasını “Aldatan, sizi sakın Allah ile aldatmasın!” Lokman 33, Fatır 5,  Hadid 14 ayetleri oluşturmaktadır.

Ve bu ayeti unuttuğunuzda insanlığı bekleyen tehlikeyi de yazar kitabında yine Kur’an ile açıklıyor.
“Allah, aklını işletmeyenler üzerine pislik indirir.” Yunus100
Allah ile aldatmak  kitabının çok ilgi çekici ve akıcı bir dili olduğunu söyleyebilirim. Sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap. Allah ile aldatmak  kitabının siyasetçileri anlattığı bölümde bazı tekrarlar göze batsa da geri kalan kısımlar çok faydalı bilgilerle dolu diyebilirim. Kitabın çok cesurca yazılmış bir kitap olduğunu belirtmek isterim.

Kitabı okuduğunuzda samimi inananlar ve inancını kulanlar arasındaki çizgiyi net bir şekilde görme olanağı bulacaksınız. Özellikle din konusunda kafası karışık olanların okuması gereken bir kitap. Çünkü kitap okunduğunda Allah ile aldatanları Kur’anın vurguları ile net bir şekilde anlamanız mümkün olacak.

Allah ile aldatmak arasında terör örgütlerinin bile olduğunu okuduğunuzda bazı gerçeklerin nasıl din perdesi ile örtüldüğünü anlamış olacaksınız. Aslında Allah’ı kullanarak insanları aldatmanın bir sanayi kolu gibi çalıştığını ve buradan korkunç rantlar döndüğünü örnekleri ile göreceksiniz. Bu kişlilerin kendilerine ulaşılmaz ve eleştirilemez kutsal zırhlar elde etmesiyle aldatma işi zirve yapmıştır.

Atataürk’ün daha 1920’li yıllarda “İslamı islamla kırdırmak” olarak açıklanabilecek tehlikeyi ta o zamandan ortaya koymuştur. Ancak bu tehlikeyi ne yazık ki fark etmekte geç kalınmıştır. İşte bu sinsi oluşumu kitapla beraber ortaya çıkarmış oluyorsunuz.

Öztürk kitabının önsözünde bu tehlikeye düşmememiz için iki konuya dikkat çekmiştir.  

Allah ile aldatılmanın yıkımına dikkat çeken Kur’an, bu tuzağa düşülmemesi ve bu belanın aşılması için gerekli olan iki hayatî donanıma daha dikkat çekmiştir:
1. Aklın işletilmesi,
2. Takvanın yani dindarlığın İnsanlar arasında üstünlük ölçüsü olmaktan çıkarılması.

Kitabın tanıtımını Mehmet Akif Ersoy’un bir söz ile bitirelim .

“Mısır’da 11 yıl kaldım. Fakat 11 saat daha kalsaydım artık çıldırırdım. Sana halisane bir fikrimi söyleyeyim mi: İnsanlık da Türkiye’de, milliyetçilik de Türkiye’de, Müslümanlık da Türkiye’de, hürriyetçilik de Türkiye’de. eğer varsa, Allah benim ömrümden alıp Mustafa Kemal’e versin.”

Ve son söz!

Yaşar Nuri Öztürk’ün çizgi üstü kitaplarından bir tanesi Allah ile aldatanlar..
Okunmasını gerçekten tavsiye edebileceğim kitaplardan bir tanesi.
yüzyıllardır yakamızı bırakmayan bu tehlikeyi mercek altına alan bu eser rahmetli Öztürk’ün ülkemize bıraktığı önemli eserlerdendir
İlgili içerikler
Kitap AnalizleriSanat

Allah'ı Arayan İmam Kitabının Analizini Özgür Köktürk yaptı.

Kitap Analizleri

Rahibe ; Denis Diderot'un Kaleminden Bir Başyapıt

Kitap Analizleri

Soykırım Bir İnsanlık Utancının Kaleme Alınmış Acı Hikayesi

Kitap Analizleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte'nin Kaleminden Harika Bir Kitap

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsan abone ol!